Obniżki stóp procentowych „być może” nastąpią pod koniec 2023 roku, jeśli Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie miała pewność, że inflacja „została opanowana” i zmierza do celu inflacyjnego, uważa członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Gabriela Masłowska. Dodaje, że obecnie jest zbyt wcześnie, aby dyskutować o obniżkach stóp.
– Proces obniżania inflacji będzie postępował i być może w ostatnim kwartale tego roku możliwe będą obniżki stóp, które ulżą zadłużonym kredytobiorcom oraz będą wspierać wzrost gospodarczy. Będzie to jednak możliwe dopiero, gdy będziemy mieli pewność, że inflacja została opanowana i spada w kierunku celu inflacyjnego NBP – powiedziała Masłowska z rozmowie z Gazetą Pomorską.
Wskazała, że w nadchodzących miesiącach i kwartałach proces spadku inflacji, w tym bazowej, będzie kontynuowany.
Oceniła, że obecnie zmniejszony popyt konsumpcyjny utrudnia przerzucanie kosztów na konsumentów i podnoszenie marż przez producentów, co będzie osłabiać presję inflacyjną.
– O ile w sektorze usług takie możliwości jeszcze istnieją, to spadek sprzedaży detalicznej wskutek niższych dochodów realnych sprzyjać będzie obniżaniu się marż przedsiębiorstw i dynamiki cen towarów przemysłowych w nadchodzących miesiącach – powiedziała Masłowska.
Zobacz także: Gospodarka lekko przyspieszy, ale inflacja nie odpuści. Są nowe prognozy dla Polski
Polska gospodarka zaliczy „miękkie lądowanie”
Oceniając perspektywy polskiej gospodarki oceniła, że jej osłabienie jest obecnie przejściowe i realizuje się scenariusz „miękkiego lądowania, czyli stopniowego spadku inflacji w warunkach łagodnego i przejściowego osłabienia dynamiki PKB”.
– To najlepsza droga wyjścia polskiej gospodarki z okresu wysokiej inflacji – zaznaczyła członkini RPP.
– Nieco słabsze dane dotyczące aktywności gospodarczej, w tym konsumpcji, są dobrą informacją z punktu widzenia obniżania się inflacji, bo niższy popyt oznacza, że presja na wzrost cen w gospodarce jest mniejsza. Jednocześnie spadkowi konsumpcji towarzyszył w I kwartale wzrost inwestycji, o 5,5 proc. w ujęciu rocznym, które przyczyniają się do rozbudowy mocy wytwórczych polskiej gospodarki – dodała Masłowska.
Prezes NBP Adam Glapiński, powiedział na ostatniej konferencji prasowej, że jeśli inflacja w Polsce będzie spadała szybko i zejdzie poniżej 10 proc. rok do roku, a dokumenty analityków NBP potwierdzą spodziewany dalszy spadek inflacji, istnieje możliwość obniżki stóp procentowych.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 do września 2022 roku (z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej). W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
Inflacja konsumencka CPI wyniosła 13 proc. w ujęciu rocznym w maju bieżącego roku (wobec 14,7 proc. rok do roku w kwietniu.)
Polecamy również:
- Wiceprezes NBP: inflacja spadnie w średnim okresie. Poprawiają się oczekiwania
- Płace w tyle za inflacją, rosną wolniej niż oczekiwano. Są nowe dane GUS
- RPP może jeszcze w tym roku obniżyć stopy procentowe. Tak uważają ekonomiści PKO BP