Kwartalne prognozy zatrudnienia pogorszyły się we wszystkich analizowanych grupach przedsiębiorstw. Ale dane ankietowe sugerują, że przedsiębiorstwa nie przewidują pogorszenia sytuacji w dłuższym czasie, wynika z ankiet wśród przedsiębiorców przeprowadzonych w marcu przez Narodowy Bank Polski.
– Nieznaczne nasilenie problemu wakatów nie przełożyło się jednak na poprawę perspektyw zatrudnienia. Wartość wskaźnika kwartalnych prognoz po raz 5. się obniżyła (do 15,2 pkt proc. z 17,5 pkt proc., s.a.), a pogorszenie perspektyw zatrudnienia miało miejsce we wszystkich analizowanych grupach przedsiębiorstw. Dane ankietowe sugerują jednak, że przedsiębiorstwa nie przewidują pogorszenia sytuacji w dalszym horyzoncie – nieznacznie wzrósł bowiem wskaźnik rocznych prognoz zatrudnienia (do 21,3 pkt proc. z 20,9 pkt proc., s.a.) – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.
Trudniej o podwyżki
Spadł udział firm prognozujących podniesienie płac w kolejnym kwartale do 44 z 48 proc. ( s.a.) i zmiana ta była powszechna we wszystkich analizowanych przekrojach. Udział ten pozostał na poziomie wyraźnie wyższym od wieloletniej średniej, podano także.
– Wysoka, na tle danych historycznych, wartość wskaźnika utrzymuje się od końca 2021 r. Nieznacznie wzrósł natomiast (do 71,6 z 70,7 proc., s.a.) odsetek przedsiębiorstw przewidujących zwiększenie wynagrodzeń w ciągu kolejnego roku, nie odbiegając jednak wyraźnie od wartości notowanych w poprzednich kilku kwartałach – czytamy dalej.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Zmniejszyła się średnia wysokość planowanych podwyżek płac do 7,9 z 8,2 proc. ( s.a.) pozostając wciąż na wysokim historycznie poziomie. Obniżyła się także mediana deklarowanych podwyżek do 7 z 9 proc. Wartość dolnego i górnego kwartyla rozkładu utrzymuje się natomiast na stałym poziomie od początku 2022 r., podano także.
– W rezultacie spadł udział firm prognozujących podniesienie płac w kolejnym kwartale i zmniejszyła się – pozostając jednak na wysokim na tle historycznym poziomie – średnia dynamika planowanych podwyżek płac. Jednocześnie wyraźny wzrost płac w I kw. 2023 r. następujący w warunkach osłabienia aktywności gospodarczej przełożył się w opinii ankietowanych firm na nieznacznie pogorszenie relacji między wzrostem płac, a wzrostem wydajności pracy – podsumował bank centralny.
Polecamy:
- Praca dorywcza zyska na popularności. Firmy coraz częściej z niej korzystają
- Chcemy się szkolić, ale nie za nic. Stawką są stabilna praca lub awans
- Biuro w domu, czyli praca zdalna może być bardziej efektywna. Ale są warunki
- Praca zdalna na nowo. Oto największe kontrowersje wokół niej po zmianach przepisów