Średnia ważona stopa zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych (OFE) za okres od końca września 2017 roku do końca września 2020 roku wyniosła -22,8 proc. – podała Komisja Nadzoru Finansowego.
W statystyce ujęte zostało 10 największych funduszy, a dokładny okres rozliczeniowy liczony był od 29 września 2017 do 30 września bieżącego roku.
Poniżej zestawienie stóp zwrotu z poszczególnych Otwartych Funduszy Emerytalnych:
Środki w ramach OFE są lokowane głównie w dwóch typach aktywów: w akcjach największych i najbardziej płynnych spółek na warszawskiej giełdzie oraz w polskich obligacjach. Z punktu widzenia światowego sektora funduszy emerytalnych są więc słabo zdywersyfikowane.
To oznacza, że ich stopa zwrotu oraz ryzyko inwestycyjne pochodzą w dużej mierze z jednego źródła, czyli polskiej giełdy, zamiast rozkładać je na więcej różnorodnych źródeł i w ten sposób minimalizować ryzyko oraz wypłaszczać stopy zwrotu na przestrzeni lat.
W omawianym okresie stopa zwrotu z indeksu WIG20 wyniosła -33 proc., natomiast WIG stracił około 24 proc. wartości.
Dla porównania, amerykański indeks szerokiego rynku – S&P500 – zyskał w omawianym okresie ponad 30 proc.
W Polsce OFE zostaną prawdopodobnie zlikwidowane w 2021 roku, a pozostałe na nich środki będą przekazane na Indywidualne Konta Emerytalne (tutaj przeczytasz o tym więcej).
Ich rolę mają przejąć Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), które będą mocno różnić się od OFE.
Czytaj także:
Polskie OFE drugi rok z rzędu inwestowały najgorzej na świecie