Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), która zakłada przedłużenie tzw. tarczy antyinflacyjnej do 31 lipca br., wynika z informacji Kancelarii Prezydenta.
Celem ustawy jest wdrożenie unijnej dyrektywy dot. ogólnych zasad podatku akcyzowego w odniesieniu do działań obronnych w ramach Unii.
Nowelizacja przedłuża o dwa miesiące, do 31 lipca, tarczę antyinflacyjną. Ustawa wchodzi w życie 1 lipca 2022 r.
– Zmiany wprowadzone w drodze nowelizacji polegają m.in. na: […] przedłużeniu obowiązywania przepisów epizodycznych statuujących zwolnienie od akcyzy sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu będącemu odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, a także przepisów epizodycznych, które przewidują obniżenie stawek akcyzy z kwoty 232 zł/1000 litrów do kwoty 97 zł/1000 litrów dla wskazanych olejów napędowych i opałowych oraz pozostałych paliw opałowych; […] przedłużeniu obowiązywania wyłączenia od opodatkowania sprzedaży detalicznej podatkiem od sprzedaży detalicznej określonych: benzyn silnikowych, olejów napędowych, biokomponentów stanowiących samoistne paliwa oraz gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych – czytamy w komunikacie.
Zmiany wprowadzone w drodze nowelizacji polegają m.in. na: ujednoliceniu opodatkowania VAT działań obronnych w ramach Unii Europejskiej i NATO oraz uregulowania zasad dotyczących wywozu i tranzytu na terytorium Ukrainy sprzętu opancerzonego lub ochronnego, konstrukcji oraz ich elementów składowych, oznaczonych kategorią LU13, a także nabycia w celu wywozu na terytorium Ukrainy kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy twarzy, kończyn i innych części ciała; przypadku wywozu lub tranzytu takiego sprzętu na terytorium Ukrainy wystarczające jest zgłoszenie tego faktu ministrowi właściwemu do spraw gospodarki.
Tarcza antyinflacyjna powinna działać dłużej, bo obniża ceny paliw – uważa szef rządowych analiz