Polska jest poniżej europejskiej średniej pod względem liczby zgłaszanych patentów. W 2023 roku do Europejskiego Urzędu Patentowego trafiło nieco prawie 27 polskich patentów na milion mieszkańców. Do lidera jest nam bardzo daleko.
Sprawie patentów przyjrzał się Polski Instytut Ekonomiczny w swoim najnowszym tygodniku. PIE zwraca uwagę, że w okresie od 2018 do 2022 roku Urząd Patentowy RP przyznał 13 326 patentów krajowym podmiotom. Przy czym liczba zgłoszeń patentowych zmniejszyła się o 23 proc., spadając z 4205 w 2018 roku do 3240 w 2022 roku.
W 2022 roku najwięcej patentów przyznano uczelniom (975), podmiotom gospodarczym (842) oraz osobom fizycznym (179). Osoby fizyczne zgłosiły więcej wynalazków niż instytuty badawcze (164) i instytuty Polskiej Akademii Nauk (64).
Rozkład geograficzny udzielanych patentów i praw ochronnych wskazuje na przewagę województw mazowieckiego (466), śląskiego (361) i małopolskiego (255). Najmniej patentów przyznano w województwach warmińsko-mazurskim (53), opolskim (46) i lubuskim (41). Wyniki te korelują z liczbą instytucji badawczo-rozwojowych funkcjonujących w poszczególnych województwach.
Jak Polska wypada w Europie?
W 2023 roku liczba zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) znacząco różniła się między krajami europejskimi, zwraca uwagę PIE. Pierwsze miejsce zajęła Szwajcaria z 673,6 zgłoszeniami na milion mieszkańców. Według ekonomistów Instytutu potwierdza to jej wysoki potencjał innowacyjny.
Na kolejnych pozycjach uplasowały się Dania (426,62) i Szwecja (398,8). Polska z wynikiem 26,75 zgłoszeń na milion mieszkańców znalazła się poniżej średniej europejskiej, wyprzedzając jednak Węgry (23,54) i Słowację (22,47).
Co nam po patentach?
Autorzy artykułu zwracają uwagę, że naukowcy badający zależności między liczbą patentów a wzrostem gospodarczym wskazują, że choć patenty są ważnym czynnikiem rozwoju gospodarczego, to nie zawsze ich liczba odzwierciedla pełny potencjał przemysłu wiedzy. Część innowacji pozostaje ukryta jako tajemnice przedsiębiorstw lub publikowana jest w artykułach naukowych. Istotne jest również znaczenie jakości patentów, a nie tylko ich liczby.
Związek między liczbą patentów a produktywnością i innowacyjnością gospodarki jest złożony i wymaga uwzględnienia wielu czynników.
– To przede wszystkim unikalne, innowacyjne i wpływowe patenty są skorelowane z wysokim wzrostem produktywności w gospodarce. Grupa naukowców zastosowała pomysłową metodę badania języka wniosków patentowych. Wnioski, które różniły się od wcześniejszych patentów, a jednocześnie były cytowane przez późniejsze wnioski patentowe zostały uznane za najbardziej innowacyjne i to właśnie one mają mieć kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego. Związek między liczbą patentów w danym państwie a produktywnością i innowacyjnością jego gospodarki jest więc złożony i wielowymiarowy – pisze Radosław Zyzik w Tygodniku Gospodarczym PIE.
Polecamy także:
- Kto, jeśli nie Chiny, czyli skąd Europa może czerpać surowce krytyczne. Jest nowy raport
- Dane, czyli nowa ropa dla współczesnej gospodarki. Wartość tego rynku rośnie z roku na rok
- Hakerzy nie odpuszczają przedsiębiorcom. Lawinowy wzrost liczby cyberataków
- Volvo przenosi produkcję elektryków z Chin do Europy. To ucieczka przed wyższym cłem