Ukraiński biznes, w wyniku trwającej wojny, szuka bezpieczniejszego miejsca do działania. Naturalnym miejscem relokacji dla wielu ukraińskich przedsiębiorców stała się Polska, wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
Polska, m.in. ze względu na swoje położenie geograficzne i bliskość kulturową, stała się dla firm z Ukrainy „naturalnym logistycznym i organizacyjnym hubem” – uważają analitycy PIE, polskiego publicznego think tanku gospodarczego.
Oprócz kwestii logistycznych, rolę odgrywa także wsparcie udzielane ukraińskim przedsiębiorcom. Polska, uruchomiła dla nich m.in. projekt pomocowy koordynowany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). A od początku marca małe i średnie firmy z Ukrainy mogą prowadzić swoją działalność z terytorium naszego kraju.
Aby pomóc w zachowaniu ciągłości prowadzenia biznesu, PAIH udostępnia bezpłatną przestrzeń coworkingową dla ukraińskich firm. Poza tym oferuje wsparcie w poszukiwaniu odpowiedniej nieruchomości do prowadzenia działalności, doradztwa w zakresie możliwej pomocy publicznej, wsparcia w kontaktach z administracją centralną i lokalną oraz informacji na temat warunków prowadzenia działalności w Polsce.
– Ale dla ukraińskiego biznesu Polska jest nie tylko przyczółkiem przeczekania wojny. Jest miejscem, w którym może rozwijać się ukraińska przedsiębiorczość, bo daje szanse na kreatywne i innowacyjne przedsięwzięcia oraz zdobycie doświadczeń w prowadzeniu biznesu na rynku europejskim – wskazują ekonomiści PIE.
I to widać w danych dotyczących aktywności gospodarczej Ukraińców w Polsce, pochodzących jeszcze sprzed wybuchu wojny.
Przedsiębiorczy Ukraińcy
Jak podaje PIE, spółki, w których jednym z udziałowców jest ukraińska firma lub osoba fizyczna posiadająca ukraińskie obywatelstwo stanowią już prawie jedną czwartą (23 proc.) działających w Polsce firm z kapitałem zagranicznym.
Pod koniec stycznia 2022 roku, czyli jeszcze przed wojną, w naszym kraju działało 21,8 tys. ukraińskich podmiotów. To 2,5 razy więcej niż firm niemieckich i 5 razy więcej niż holenderskich. Największa część (38 proc.) ukraińskich firm była zarejestrowana w województwie mazowieckim – z czego większość w Warszawie.
Zdecydowana większość ukraińskich firm w Polsce liczy mniej niż 5 lat. Najwięcej z nich działa w sektorach budownictwa (23 proc.) i handlu (22 proc.). Dość duży jest też udział przedsiębiorstw zajmujących się transportem (14 proc.) i działalnością w zakresie usług administrowania i wspierającą (13 proc), w których większość to agencje pracy tymczasowej i firmy świadczące usługi sprzątające.
– Dane ZUS również potwierdzają, że Ukraińcy stanowią największą część cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. W kwietniu 2021 roku. aż 6,3 tys. obywateli Ukrainy zgłosiło w ZUS samozatrudnienie lub było pracodawcami. Było to 28 proc. działających w Polsce zagranicznych biznesmenów – podaje PIE.
Think tank zwraca także uwagę, że wyraźnie widać trend wzrostowy w udziale obywateli Ukrainy wśród cudzoziemców prowadzących w Polsce firmy. Trzy lata temu stanowili nieco mniej niż jedną czwartą cudzoziemców prowadzących własną działalność gospodarczą w Polsce. Dzisiaj już więcej niż co czwarty cudzoziemiec prowadzący w naszym kraju biznes to Ukrainiec.
– Widać, że emigrujący i podejmujący się prac fizycznych obywatele Ukrainy, po opanowaniu języka polskiego i zdobyciu doświadczenia w polskiej firmie, awansują na stanowiska kierownicze lub otwierają własne firmy. Widać też wzrost udziału Ukraińców podejmujących pracę w branży kreatywnej (IT, marketing i PR, produkcja wideo itp.) – wskazują analitycy PIE.
Ponadto, dla Ukrainy obowiązuje od lipca 2021 roku projekt Poland.Business Harbour. To rozwiązanie, które ułatwia przenoszenie się firm i pracowników z krajów za wschodnią granicą, głównie Białorusi i Ukrainy do Polski. A
Z kolei PAIH obsługuje obecnie cztery firmy ukraińskie, których projekty warte są 43 mln euro i przyczynią się do powstania 973 miejsc pracy – podaje PIE.
Czytaj też:
- Polska Agencja Inwestycji i Handlu i związek branżowy ABSL chcą wspólnie ściągać inwestorów do Polski
- Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza tworzy fundusz pomocy Ukrainie. „Nikt nie wie, co będzie dalej”
- Rekordowy popyt na złoto. Polacy sądzą, że to bezpieczna inwestycja
- Eobuwie.pl z Grupy CCC uruchomiło sprzedaż w Austrii. To dla firmy 19. rynek w Europie
O tym, jak można pomóc Ukrainie, piszemy w tym artykule: Jak pomóc Ukrainie? Lista zweryfikowanych zbiórek i organizacji pomocy humanitarnej