Mennica Skarbowa notuje niespotykany w historii spółki popyt na fizyczne złoto. W niepewnych czasach wojny, Polacy postrzegają je jako bezpieczną inwestycje.
– Niestety, wojna w Ukrainie oraz wprowadzane sankcje ekonomiczne zrobiły swoje. Dostrzegamy ogromny, niespotykany w historii spółki, popyt na złoto w Polsce, ale także innych krajach europejskich – podaje prezes Mennicy Jarosław Żołędowski. Jak dodaje:
– W takich trudnych momentach, jakie obecnie obserwujemy de facto na całym świecie złoto tym bardziej jest postrzegane przez Polaków jako bezpieczna lokata, zgodnie zresztą z globalnym trendem. Przed naszymi oddziałami codziennie ustawiają się kolejki inwestorów, którzy chcą nabyć jakiekolwiek produkty z tego kruszcu.
Rośnie także sprzedaż złota online, wskazuje Żołędowski.
Jak podkreśla spółka, popyt na złoto wzrasta od 2-3 lat. W ostatnim kwartale 2021 roku sprzedaż złota inwestycyjnego na świecie wzrosła o 31 proc. w ujęciu rocznym. Według informacji uzyskanych przez polską jednostkę ze światowych mennic, Polska zbliżyła się do trzech największych rynków Europy. Jednak prawdziwy rekord padł w Stanach Zjednoczonych, gdzie zakupiono wtedy najwięcej złota od 2009 roku.
Firma podała także, że otwiera kolejny, szesnasty już oddział w Polsce – tym razem w Bydgoscy. Ale decyzję o poszerzaniu stacjonarnej sieci sprzedaży podjęto jeszcze przed wojną.
– To jeden z elementów naszej strategii, która ma nam pomóc zwiększyć udziały w rynku. Niewątpliwie uruchomiony właśnie już 16. oddział sprzedaży naszej firmy przyczyni się do wzrostu przychodów, niezależnie od toczącej się wojny w Ukrainie i obserwowanego większego niż zazwyczaj popytu złoto – wskazuje prezes Mennicy.
Mennica Skarbowa zajmuje się sprzedażą złota inwestycyjnego, a także innych metali i kamieni szlachetnych na polskim rynku. Spółka jest notowana na rynku NewConnect warszawskiej giełdy.
Czytaj także:
- Ceny paliw przestały spadać. Ropa na świecie znów w górę, w tle rozważania UE o embargu dla Rosji
- Polska jest niewidzialną potęgą eksportową. Co to oznacza? Wywiad ze Stefanem Kawalcem
- Goldman Sachs: w 2022 opłaca się inwestować przede wszystkim w surowce