Od poniedziałku przedszkola, zerówki oraz inne formy wychowania przedszkolnego, po trzech tygodniach przerwy, znów działają stacjonarnie, tak samo żłobki i kluby malucha. Gdyby któraś z placówek została zamknięta z powodu Covid-19, rodzice nadal mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy.
W poniedziałek weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w czasie epidemii COVID-19, dotycząca m.in. działania przedszkoli i szkół. Nie obowiązuje już rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej zawieszające stacjonarne funkcjonowanie żłobków.
Co z zasiłkiem opiekuńczym?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 po raz kolejny został przedłużony i obecnie przysługuje do 25 kwietnia.
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) poinformowało, że w związku z otwarciem żłobków i przedszkoli dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał jedynie do 18 kwietnia, nawet jeśli rodzice już złożyli wniosek o jego wypłatę do 25 kwietnia. Nie będzie konieczne składanie nowych wniosków lub korygowania wniosków już złożonych.
MRiPS podało, że zasiłek nadal będzie przysługiwał w przypadkach, gdy nastąpi nieprzewidziane zamknięcie danej placówki lub ograniczone funkcjonowanie w związku z Covid-19. W takiej sytuacji, aby wypłacić zasiłek za okres po 18 kwietnia 2021 r. (tj. od 19 kwietnia) rodzice muszą złożyć nowy wniosek o wypłatę zasiłku – za okres zamknięcia placówki.
Zawieszenie działalności przedszkoli
W związku z sytuacją epidemiczną od 29 marca zawieszono stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, czyli zerówek, oraz innych form wychowania przedszkolnego.
Zajęcia realizowano z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego ustalonego przez dyrektora sposobu realizowania zajęć. Od 29 marca zawieszone było też stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych.
Jednocześnie dyrektorzy mieli obowiązek zorganizować zajęcia w placówce dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a także dla dzieci m.in. pracowników medycznych, pomocy społecznej, służb porządkowych i oświaty. Zajęcia były organizowane na wniosek rodziców.
Lockdown przedłużony. Hotele i restauracje zamknięte do końca majówki