Miasta liczące ponad 20 tys. mieszkańców będą miały obowiązek opracowywania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu. A miasta na prawach powiatu, które tworzą budżety obywatelskie, będą musiały przeznaczyć 30 proc. środków w jego ramach na ochronę środowiska.
Takie zmiany chce zaproponować rząd, jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Według wykazu, projekt nowelizacji będzie przyjęty w ostatnim kwartale 2021 roku.
„Miasta powyżej 20 000 mieszkańców zostaną zobowiązane do opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA). Dodatkowo wnioski i rekomendacje z opracowanych MPA będzie należało uwzględniać w sporządzanych strategiach rozwoju gmin, studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego” – takie propozycje zawiera plan prac legislacyjnych rządu.
Rada Ministrów chce także nałożyć dodatkowy obowiązek na samorządy województw. Będą musiały tworzyć warunki dla adaptacji sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu.
Proponowana nowelizacja ma także doprecyzować przepisy dotyczące przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Chodzi o część obejmującą podatność przedsięwzięcia na zmiany klimatyczne.
Przepisy te są zawarte w ustawie z 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Dziś UE ogłosiła nową europejską strategię na rzecz adaptacji do zmian klimatu