Europejski Bank Centralny (EBC) może niedługo wprowadzić nową formę płatności – cyfrowe euro. Komisja Europejska przedstawiła projekty zmian prawnych w usługach płatniczych.
Komisja Europejska (KE) opublikowała dwa wnioski określające ramy prawne usług płatniczych. Mają one pomóc w dostępie do gotówki i ułatwić płatności z jej wykorzystaniem w całej strefie euro.
Co więcej, jest to także propozycja regulacji prawnych dla cyfrowego euro.
– Podczas gdy 60 proc. ankietowanych [ze strefy euro] chciałoby nadal mieć możliwość korzystania z gotówki, coraz więcej osób decyduje się płacić cyfrowo, korzystając z kart i aplikacji wydawanych przez banki i inne firmy cyfrowe i finansowe – czytamy w komunikacie KE.
Możliwość wprowadzenia cyfrowego euro jako kolejnego sposobu płatności bada EBC i to od banku centralnego zależy decyzja czy i kiedy taka metoda się pojawi. Byłaby to ogólnoeuropejska alternatywa dla obecnie dostępnych możliwości. Konsumenci zyskaliby większy wybór, a, zdaniem KE, rola euro zwiększyłaby się na rynku międzynarodowym.
Cyfrowe euro działałoby na zasadzie cyfrowego portfela. Płatności można by było realizować w strefie euro w dowolnym miejscu i czasie. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość płacenia offline, np. z parkingu podziemnego.
Ponadto ochrona danych byłaby w tym przypadku większa niż przy płatności kartą. Płatności offline pozwalałyby też zachować większą prywatność, porównywalną z wypłatą gotówki w bankomacie – nikt nie mógłby sprawdzić, za co płacimy, wskazuje KE
Za rozprowadzenie cyfrowego euro odpowiedzialny byłby Europejski Bank Centralny. A za jego dystrybucję – banki i inni dostawcy usług płatniczych.
Dla osób fizycznych podstawowe usługi związane z nową metodą płatności byłyby świadczone bezpłatnie. Dla osób nieposiadających rachunku bankowego przewidziano możliwość otworzenia rachunku np. na poczcie lub w innym ośrodku publicznym. W założeniu cyfrowe euro ma być formą łatwą w obsłudze także dla osób niepełnosprawnych, podkreśla Komisja.
Polecamy też:
- Waluty cyfrowe to nie żart. Poznajcie e-euro, czyli europejską odpowiedź na kryptowaluty
- UE reguluje kryptoaktywa
- Cyfrowe euro – melodia (nie)odległej przyszłości. Dlaczego banki centralne są za, a komercyjne przeciw?
- Europa musi gonić Chiny, więc cyfrowe euro wchodzi w fazę badawczą. Co może dać emisja cyfrowej waluty?