Rada UE przyjęła rozporządzenie dotyczące rynku kryptoaktywów. Jak podaje Rada UE, rozszerzony został zakres przepisów o informacje na temat nadawcy i odbiorcy transferom aktywów kryptograficznych, niezależnie od kwoty aktywów stanowiących przedmiot transakcji.
– Zgodnie z nowymi przepisami, dostawcy usług w zakresie aktywów kryptograficznych są zobowiązani do gromadzenia i udostępniania pewnych informacji o nadawcy i odbiorcy transferów aktywów kryptograficznych, które obsługują, niezależnie od kwoty aktywów kryptograficznych będących przedmiotem transakcji – czytamy w komunikacie.
– Takie działania zapewniają lepsze rozpoznawanie transferów kryptowalut, aby móc lepiej identyfikować potencjalne podejrzane transakcje i tym samym je blokować – dodano.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter
Rozporządzenie jest częścią pakietu wniosków ustawodawczych mających na celu wzmocnienie unijnych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT), przedstawionych przez Komisję 20 lipca 2021 r.
Pakiet zawiera również wniosek w sprawie utworzenia nowego organu UE do walki z praniem pieniędzy.
Rada uzgodniła swoje stanowisko w sprawie wniosku o przekazanie środków 1 grudnia 2021 roku. Negocjacje trójstronne rozpoczęły się 28 kwietnia 2022 roku i zakończyły wstępnym porozumieniem 29 czerwca. Najnowsze formalne przyjęcie rozporządzenia jest ostatnim etapem procesu legislacyjnego.
Polecamy także:
- Bitcoin pożera tyle prądu, co cała Holandia. W kryzysie energetycznym kryptowaluty są zbyt drogą zabawką
- Unia Europejska zamierza regulować kryptowaluty
- Coraz więcej kobiet kupuje kryptowaluty