Dziś (23 lipca) wchodzi w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Nowe przepisy umożliwiają tworzenie Społecznych Agencji Najmu. Mają być to podmioty pośredniczące w wynajmie mieszkań, tak by ułatwić to osobom, które mają trudność z wynajęciem mieszkania na warunkach rynkowych.
Społeczne Agencje Najmu (SAN) będą pośrednikiem pomiędzy właścicielami mieszkań na wynajem i potencjalnymi najemcami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych.
Model ten ma także łagodzić niekorzystny wpływ epidemii na rynek najmu – wskazała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
Wsparcie dla gmin i zwolnienia podatkowe dla właścicieli
Nowelizacja zawiera nowe instrumenty prawne dla gmin. Mają one pomóc podstawowym jednostkom samorządu w poszerzaniu ofert dostępnych mieszkań bez konieczności ponoszenia wydatków na ich budowę.
Jak będzie działał model? Umowa ze społecznymi agencjami będzie gwarantowała właścicielom mieszkań terminowe uiszczanie czynszu i utrzymanie mieszkań w dobrym stanie technicznym. Dodatkiem będą zwolnienia podatkowe z tytułu umowy z agencją.
Społeczne agencje najmu będą mogły wydzierżawiać mieszkania poniżej stawek rynkowych. Pozwoli im to na wynajmowanie tych mieszkań osobom, które znajdują się w trudniejszej sytuacji życiowej i nie mogą sobie pozwolić na samodzielny najem lub zakup mieszkania. Dodatkowo najemcy będą mogli ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.
Oferując długoletnią dzierżawę z gwarancją czynszu, agencje będą mogły wynegocjować obniżenie jego stawki. Jak wskazują doświadczenia zagraniczne, obniżka może wynieść nawet ok. 20 procent.
Deweloperzy w Warszawie nie mają już gdzie budować. A zainteresowanie mieszkaniami jest ogromne