Stawka podatku VAT na żywność powinna wrócić do 5 proc. z 0 proc. obecnie, uważa doradca Donalda Tuska, poseł Platformy Obywatelskiej (PO) Andrzej Domański. Zastrzegł, że jest to jego stanowisko, a decyzję w tej sprawie będzie podejmował nowy rząd.
– Ja stoję na stanowisku, że ten VAT powinien wrócić do 5 proc. Polski system podatkowy jest oparty w dużej mierze właśnie na podatku VAT, no i jako państwo polskie – jeżeli chcemy móc finansować niezbędne inwestycje, a taką inwestycją jest w mojej opinii […] podwyżka dla nauczycieli o 30 proc., to musimy mieć jakieś źródła przychodu i ten 5-proc. VAT na żywność jest oczywiście jednym z takich źródeł – powiedział Domański w Radiu Zet.
– Ale to jest moje stanowisko. Będzie podejmował tę decyzję nowy rząd – dodał.
Powiedział przy tym, że projekt budżetu na 2024 r. nie uwzględnia zerowej stawki VAT na żywność.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że rząd przedstawi regulację dotyczącą utrzymania zerowej stawki VAT co najmniej do czerwca 2024 r.
Zerowy VAT na żywność obowiązuje od lutego 2022 r. Według szacunków Ministerstwa Finansów, utrzymanie tej stawki ma kosztować ok. 11 mld zł w 2023 r.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Ponadto z wypowiedzi Domańskiego wynika, że ceny gazu w przyszłym roku będą na poziomie tegorocznym. Natomiast ceny energii – na poziomie zbliżonym do tegorocznego. W Radiu Zet zapytano go o zamrożenie cen na gaz i prąd.
– Mieliśmy to w 100 konkretach i podtrzymujemy. Ceny gazu dla gospodarstw domowych i samorządów będą na poziomie z roku 2023. Jeżeli chodzi o ceny energii elektrycznej, to będzie to poziom zbliżony, ale tutaj jeszcze prace trwają – powiedział Domański
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ubiegłym tygodniu w Sejmie, że rząd przedstawi projekt zamrożenia cen energii i gazu na 2024 r. Zgodnie z konstytucją obecny rząd pełni swoje obowiązki do czasu powołania nowego.
Kogo dotyczą obecnie maksymalne ceny energii i gazu? M.in. gospodarstw domowych jednostek samorządu terytorialnego, niektórych podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Limity zużycia energii objęte mrożeniem cen na poziomie z 2022 r. zostały zwiększone w sierpniu, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
Czytaj także:
- Ciepłownictwo musi się zmienić. Forum Energii: sektor może stać się liderem transformacji
- Morawiecki: chcemy przedłużyć zerowy VAT na żywność. „Mamy plan działań”
- Powrót VAT-u na żywność wpłynie na inflację. NBP przedstawił swoją analizę
- Z finansami publicznymi strefy euro nie jest dobrze. Ich stan pogorszyła inflacja