Liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych wzrosła w ciągu dwóch lat jedynie nieznacznie – wynika z najnowszego raportu. Parytet płci w zarządach i radach nadzorczych jest nadal bardzo daleki od osiągnięcia. Są także nowe prognozy dla rynku pracy.
Najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” przybliża aktualną sytuację na polskim i międzynarodowym rynku pracy. Jak wynika z raportu, liczba kobiet na stanowiskach nadzorczych i zarządczych w Polsce wzrosła nieznacznie – z 15 do jedynie 17 proc. między rokiem 2021 a 2023.
Czytaj także: Kobiety na rynku finansowym przestają być rzadkością. Inwestują śmielej niż panowie
– Pomimo wzrostu o 2 punkty procentowe w ciągu dwóch lat, reprezentacja kobiet jest nadal niewystarczająca, co wpływa na decyzje biznesowe i kulturę korporacyjną w polskich firmach – czytamy w raporcie. Co więcej, w 120 radach nadzorczych na około 400 badanych spółek jest tylko jedna kobieta.
Autorzy raportu wskazują, że zmiany muszą nastąpić już na etapie rekrutacji: na przykład poprzez stosowanie obok siebie żeńskich i męskich form nazwy stanowiska. Opowiada się za tym zdecydowana większość, bo aż 73 proc. badanych. Uważają oni, że żeńskie nazwy stanowisk „są ważne i określają funkcję zawodową jaką pełni kobieta, na tych samych zasadach, jak w przypadku mężczyzn”.
Bezrobocie może wzrosnąć
Jednocześnie autorzy przestrzegają, że w przyszłości możemy spodziewać się niewielkiego wzrostu bezrobocia. W marcu 2024 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 5,3 proc. – oznacza to spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim miesiącem i rokiem ubiegłym.
Jednak Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) wzrósł w kwietniu 2024 roku o 0,8 pkt, osiągając poziom 68,6 pkt. To może zapowiadać okresowy wzrost bezrobocia. Wzrost wskaźnika wynika głównie z niskiego napływu nowych ofert pracy oraz trudności w znalezieniu zatrudnienia przez bezrobotnych.
Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), który wylicza wskaźnik, wyjaśnia, że spośród siedmiu składowych WRP, trzy oddziałują w kierunku spadku wartości wskaźnika, zapowiadając dalsze trudności na rynku pracy.
Spada również liczba osób korzystających z pośrednictwa urzędów pracy. Autorzy raportu piszą, że wskazuje to na zmniejszenie znaczenia urzędów w procesie rekrutacji. Liczba bezrobotnych, którzy wyrejestrowali się z urzędów pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia, zmalała o blisko 7 proc. w ujęciu miesięcznym. Jednocześnie liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła o blisko 8 proc. w ciągu ostatniego miesiąca.
– To zjawisko może sugerować, że bezrobotni mają trudności w znalezieniu odpowiednich ofert pracy lub rezygnują z aktywnego poszukiwania pracy ze względu na brak perspektyw zatrudnienia. Wzrost wskaźnika jest także wynikiem mniejszego popytu na pracę w różnych sektorach, co jest związane z ogólnym spowolnieniem gospodarczym – czytamy.
Praca dorywcza alternatywą dla bezrobotnych
Wydaje się, że alternatywą dla bezrobotnych może być praca dorywcza. Wskaźnik Pracy Dorywczej dla II kwartału 2024 roku pokazuje jednak, że zainteresowanie elastycznym modelem zatrudnienia wśród firm nie słabnie. Jednocześnie aż 60 proc. firm planuje zatrudnienie pracowników dorywczych w II kwartale 2024 roku, co stanowi wzrost o 8 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego kwartału.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Największe zapotrzebowanie na pracowników dorywczych obserwowane jest w sektorze produkcji. Tam 66 proc. przedsiębiorstw zgłasza potrzebę dodatkowych rąk do pracy. Równie wysokie zapotrzebowanie notuje się w sektorze logistycznym (62 proc.) oraz handlowym (50 proc.).
– Dorywczymi pracami są zainteresowani przede wszystkim studenci – ma je w planach niemal co drugi. Dla nich taka opcja to doskonała możliwość zdobywania doświadczenia (44 proc.) i środków na wydatki – czytamy.
(Oprac. Emilia Derewienko)
Czytaj także:
- Dłuższe życie, gorsze zdrowie, czyli jak wygląda luka zdrowotna między kobietami a mężczyznami
- Czas na przejrzystość wynagrodzeń. Wtedy kobiety zarabiałaby, tyle co mężczyźni
- Kobieta w Polsce zarobi mniej niż mężczyzna. Ale na tle Europy nie jest u nas najgorzej
- PwC: Polska na 6. miejscu w rankingu oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy w OECD