Złoty umacnia się od kilku tygodni, szczególnie względem euro. W czwartek kurs EUR/PLN spadł do najniższego poziomu od trzech lat.
Około godziny 13.36 za euro płacono 4,36821 złotych. Natomiast kurs dolara wynosił 4,02695 złotych.
– Notowania EUR/PLN są tym samym również blisko ewentualnego przekroczenia dołka z sierpnia 2020 r. Gdyby tak się stało, to moglibyśmy mówić o najsilniejszym kursie PLN od marca 2020 r. – komentuje analityk CMC Markets Polska Daniel Kostecki w serwisie firmy.
Historyczne notowania kursu euro w złotych pokazujemy na poniższym wykresie.
Dlaczego złoty jest mocniejszy?
– Złoty najmocniejszy względem euro od ponad 3 lat to głównie wynik bardziej „jastrzębiego” przekazu płynącego ze strony RPP i lepszych „widoków” na otrzymanie funduszy z Unii. Poprawiły się jednak też, co może nieco zaskoczyć, inflacyjne fundamenty dla kursu PLN – napisali w serwisie X analitycy BNP Paribas.
Złoty najmocniejszy względem euro od ponad 3 lat to głównie wynik bardziej "jastrzębiego" przekazu płynącego ze strony RPP i lepszych "widoków" na otrzymanie funduszy z Unii. Poprawiły się jednak też, co może nieco zaskoczyć, inflacyjne fundamenty dla kursu PLN. pic.twitter.com/83A1drnXtC
— BNP Paribas o Rynkach (@BNP_rynki) November 16, 2023
Analityk CMC Markets twierdzi natomiast, że złoty zyskuje prawdopodobnie wraz z napływem kapitału zagranicznego do polskich aktywów po wyborach. Kolejnym czynnikiem są pozytywne rewizje PKB.
– Po wstępnych szacunkach GUS-u okazuje się, że wartość PKB Polski (w cenach stałych, dane odsezonowane) przekroczyła w trzecim kwartale 2023 r. wcześniejszy szczyt, który był ustanowiony w pierwszym kwartale 2022 r. Tym samym recesja, którą obserwowaliśmy w całym 2022, zakończyła się nieco płycej, a z kolej pierwsze dwa kwartały 2023 r. na razie okazują się lepsze, niż wcześniej oczekiwano – tłumaczy.
Co dalej z kursem złotego?
Daniel Kostecki zwraca uwagę, że złoty zyskuje do euro już siódmy tydzień z rzędu. To jest seria niespotykana od 2019 roku. Tymczasem kurs dolara amerykańskiego w relacji do PLN znalazł się na najniższym poziomie od sierpnia 2023 r.
– Spoglądając na ostatnie wydarzenia szerzej na rynku dolara amerykańskiego, można się zastanowić, czy przypadkiem do połowy grudnia nie zobaczymy nawet poziomów poniżej 4,00 złotych – dodaje.
Czytaj także:
- Na giełdzie trwa hossa niewidziana od lat. Indeks WIG na rekordowo wysokim poziomie
- Złoty się umacnia, giełda w górę. Rynek reaguje na wstępne wyniki wyborów w Polsce
- Aktualny kurs wymiany walut. Notowania euro dzisiaj [TABELA]
- Ile kosztuje dolar? Kurs wymiany dolara dzisiaj [TABELA]