Pandemia koronawirusa oraz wynikający z niej kryzys gospodarczy wpłynęły na wszystkie sfery życia. Poniższe badanie pokazuje, na ile te globalne zjawiska wpłynęły na urlopowe plany Polaków.
Odwołane lub niepewne loty zagraniczne, obawa przed zakażeniem koronawirusem oraz gorsza sytuacja finansowa mogły w tym roku negatywnie wpłynąć na urlopową aktywność Polaków. Z drugiej strony długotrwała izolacja mogła zachęcić do aktywności i sprowokować do spędzenia wakacji w kraju.
By rozwiać wątpliwości na temat tego jak rzecz ma się w rzeczywistości, serwis Prezent Marzeń postanowił zapytać Polaków o ich tegoroczne plany wakacyjne. Dlatego zlecił badanie w formie ankiety online na grupie 1065 osób zatytułowane „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2020”.
Co czwarty Polak zrezygnował z wakacji
Pandemia koronawirusa uniemożliwiła wyjazd za granicę ośmiu procentom respondentów, a 25 proc. w ogóle zrezygnowało z wakacji. 32 proc. deklaruje, że koronawirus nie zmienił ich wakacyjnych planów. Ale aż 35 proc. przyznało, że z powodu pandemii ich wakacje będą mniej beztroskie.
Mimo wakacyjnych nastrojów i chęci aktywnego spędzania czasu podczas wypoczynku prawie co trzeci respondent ma obawy, czy tegoroczny urlop będzie bezpieczny ze względu na pandemię. Ale 21 proc. nie obawia się niczego, a 28 proc. głównie martwi się o pogodę.
Jeśli chodzi o konkretne destynacje podczas koronaurlopu, to 18 proc. ankietowanych przyznało, że zamierzają wybrać się w bardziej kameralne niż zazwyczaj miejsce. Planów nie zmieniło jednak 27 proc. pytanych.
Wydatki
Najwięcej – 35 proc. ankietowanych – na swoje wakacje przeznaczy w tym roku do 3000 złotych. Najmniej, zaledwie 9 proc., przekroczy tę kwotę i wyda więcej niż 4000 złotych. 16 proc. nie zamierza wydać podczas urlopu więcej niż 1000 złotych.
“Chęć nadrobienia czasu spędzonego w izolacji społecznej z powodu COVID-19 wpływa na jakość spędzania czasu wolnego na urlopie. Mimo że w dalszym ciągu zauważalna jest różnica pomiędzy wydatkami na rozrywkę i wypoczynek pomiędzy mieszkańcami Polski a Europy Zachodniej, Polacy przeznaczają coraz większe budżety na atrakcyjny urlop nawet w czasach gorszej koniunktury gospodarczej” – mówią autorzy badania.
Pytanie brzmi jednak: z jakich środków Polacy finansują swoje wakacje?
Z ankiety wynika, że zaledwie 9 proc. zapożycza się w celu opłacenia wakacji. Aż 51 proc. deklaruje, że koszt wakacji pokrywa z bieżących środków, a 40 narusza swoje oszczędności.
Dla 38 proc. Polaków wakacyjny budżet jest problemem, a urlop wiąże się ze stresem dotyczącym rozmiaru wydatków. 27 proc. pozwala sobie na finansową beztroskę. Dla 19 proc. wakacyjny budżet nie stanowi problemu, bo potrafią pilnować wydatków, a 16 umiejętnie planuje wydatki, odkładając zawsze więcej pieniędzy na urlop.
Wypoczynek
Jednak bez względu na to, gdzie jedziemy i ile pieniędzy zamierzamy przeznaczyć na wakacje, większość z nas na urlopie chce przede wszystkim zapomnieć o pracy i obowiązkach. Zadeklarowało to 31 proc. ankietowanych.
Dodatkowo aż 67 proc. pytanych stwierdziło, że nie ma trudności z odcięciem się od pracy na urlopie.
Wypoczynek na intelektualistę, czyli jakie książki na urlop bierze ze sobą redakcja 300Gospodarki