Ministerstwo Edukacji Narodowej za publiczne pieniądze przygotowało materiał na temat zmian klimatu, który lekceważy wyniki badań naukowych, powiela mity i opiera się na niesprawdzonych źródłach – uważa Zbigniew Karaczun, profesor w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i ekspert Koalicji Klimatycznej.
Jak zauważa prof. Karaczun, wymowa filmu zamieszczonego na Platformie edukacyjnej MEN jest niezgodna z wynikami badań publikowanymi w recenzowanych pismach naukowych, a także informacjami zawartymi w raportach Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).
“Widz po obejrzeniu materiału MEN dochodzi do niezgodnych z nauką wniosków, że to naprawdę dobrze, że zmiana klimatu zachodzi, bo dzięki temu miliony ludzi nie umrą i nie zachorują (bo następna epoka lodowa nastąpi dziesiątki tysięcy lat później!), będziemy mieli więcej żywności i będzie ona tańsza, otworzy się nowa droga dla transportu morskiego, a spod lodu arktycznego będziemy mogli wydobywać ropę naftową i inne surowce nieodnawialne, mniej będziemy płacić za ogrzewanie w zimie” – mówi.
Jak dodaje, w materiale na stronie epodrecznik.pl nie ma informacji o utracie różnorodności biologicznej i zamieraniu raf koralowych, o wzroście zachorowań na choroby wektorowe, o śmiertelności powodowanej przez narastające fale upałów, o suszy i głodzie przez nią powodowanymi.
„Nie ma nic o narastających konfliktach o wodę, o migrantach klimatycznych. Brakuje też informacji o wielu innych, potwierdzonych naukowo negatywnych skutkach zmiany klimatu” – wymienia prof. Karaczun.
Ekspert Koalicji Klimatycznej wymienia także inne błędy na Platformie, m. in.:
– wśród gazów cieplarnianych nie wymieniono podtlenku azotu, gazu, którego emisja antropogeniczna wiąże się z produkcją rolną;
– dwutlenek siarki nie jest gazem cieplarnianym;
– nieprawdą jest, że emisje naturalne są wielokrotnie większe od antropogenicznych: np. w przypadku amoniaku udział emisji antropogenicznych to 72 proc., w przypadku tlenków azotu 56 proc., w przypadku gazowych związków siarki – 84 proc., a freony i halony, a także inne przemysłowe gazy cieplarniane emitowane są wyłącznie w wyniku działalności człowieka;
– nie jest prawdą, że wzrost średniej temperatury i spowodowane tym wydłużenie okresu wegetacyjnego spowoduje wzrost bezpieczeństwa żywnościowego, ze względu na zwiększone zagrożenie plonu przymrozkami wiosennymi. Wyższe temperatury powodują także większe parowanie wody z gleby i zwiększają zagrożenie pojawienia się suszy. Występowanie fal upałów w lecie znacząco ogranicza produkcję zwierzęcą”
„W mojej opinii osoby odpowiedzialne za opublikowanie tego filmu powinny ponieść konsekwencje służbowe” – uważa Karaczun.
Za usunięciem kontrowersyjnego materiału ze strony MEN opowiadają się też inni działacze na rzecz walki ze zmianami klimatu, a także aktywiści z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
1/2 Domagamy się usunięcia tej farsy ze strony MEN! #TeachTheFuture#ohMEN pic.twitter.com/9pYtznRVr0
— Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (@msklimatyczny) April 21, 2020
Film opublikowany przez MEN można znaleźć tutaj. Ministerstwo Klimatu nie wypowiedziało się jeszcze na temat materiału opublikowanego przez MEN.
Koalicja Klimatyczna jest porozumieniem 24 organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania na rzecz ochrony klimatu. Koalicjantami są organizacje z całej Polski, o różnych profilach, od badawczych po edukacyjne.
Czytaj:
>>> Za jedną czwarta tweetów negujących zmiany klimatu kryją się boty
>>> 5 głównych tez przeciwników polityki klimatycznej – profesor UCL wyjaśnia, dlaczego są błędne