Stworzenie Europejskiego urzędu anty-monopolowego to jedna z najważniejszych propozycji Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), który zaprezentował w Berlinie swój najnowszy raport.

W raporcie pt. Unia Narodów 2.0 PIE, polski publiczny think-tank ekonomiczny, zawarł 27 pomysłów na reformę Unii Europejskiej. Piotr Arak, dyrektor think-tanku, w komentarzu do raportu opublikowanym przez EUObserver wskazuje na trzy kluczowe propozycje raportu:

1. Stworzenie pan-europejskiego urzędu antymonopolowego, który będzie w stanie odpowiedzieć na wyzwania cyfrowej gospodarki:

Budżety dużych firm technologicznych są często większe niż gospodarek krajów unijnych, co oznacza że małe kraje są bezbronne w starciu z firmami, mówi raport, dodając, że także czas reakcji obecnych urzędów jest za wolny. PIe postuluje stworzenie szybkiej ścieżki odwoławczej z zespołem, który zajmowałby się sprawami cyfrowymi.

2. Utworzenie Europejskiej Agencji Obronnej,  która działałaby podobnie jak DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), amerykańska agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowej działająca w strukturach Departamentu Obrony. W ten sposób, wg PIE, możliwe byłoby tworzenie przełomowych, innowacyjnych projektów obronnych, nie tylko wprost militarnych, ale też rozwiązań około-wojskowych. W przypadku DARPA takimi inwestycjami były m. in. Internet, GPS albo asystent głosowy do iPhonów.

3. Ograniczenie zewnętrznych i wewnątrz-unijnych rajów podatkowych. Raport mówi, że musimy działać bardziej zdecydowanie i traktować nierówności jako realne zagrożenie, a dotychczasowe działania wniosły niewiele zmian.

Tutaj przeczytasz pełną wersję raportu [PDF].