Dzisiaj w Izbie Gmin odbyło się głosowanie odbyło się trzecie głosowanie nad przyjęciem umowy, która określa warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Za przyjęciem umowy wynegocjowanej przez rząd Theresy May głosowało 286 przeciw 344. Umowa przepadła większością 58 głosów.

Już podczas debaty Partia Pracy zapowiadała, że zagłosuje przeciwko, twierdząc, że bez konkretnego określenia przyszłych stosunków brytyjsko-unijnych, byłby to „Brexit z zawiązanymi oczami”.

Tym razem wybór był trudniejszy niż zazwyczaj (do tej pory dominowało proste ‘No’), ponieważ premier Theresa May w zamian za ‘Yes’ zaoferowała swoją abdykację.

Rezygnacja ze stanowiska „królowej chaosu” nie okazała się być wystarczająco kusząca.

W związku z odrzuceniem proponowanej umowy Wielka Brytania będzie miała czas do 12 kwietnia, by zdecydować się albo na brexit bez umowy albo na przedłużenie swego członkostwa w UE, udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dalsze negocjacje.

W poniedziałek Izba Gmin będzie kontynuować poszukiwanie alternatywnych dróg wyjścia z UE, które będa w stanie uzyskać większość głosów.

W odpowiedzi na wynik głosowania w Izbie Gmin liderzy Partii Pracy i Szkockiej Partii Narodowej (SNP), Jeremy Corbyn i Ian Blackford, wezwali do rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Donald Tusk zwołał na 10 kwietnia posiedzenie Rady Europejskiej, aby rozważyć dalsze działania.

Przeczytaj także o tym, jak Brytyjczycy przygotowują się na wypadek twardego brexitu (wśród rzeczy, które robią, jest m. in. magazynowanie papieru toaletowego)