Od 1 października wjazd do Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, także z Polski, będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu – podał konsul generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek.
Wyjątkiem będą osoby mające status osoby osiedlonej (ang. ‚settled status’) lub tymczasowo osiedlonej (ang. ‚pre-settled status’) w Wielkiej Brytanii, jeśli uzyskały go na podstawie dowodu osobistego. W ich przypadku wjazd z dowodem będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku.
Jak osoby osiedlone mogą przekraczać granicę?
Osoby ze statusem osoby osiedlonej co do zasady powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie dokumentu tożsamości, który powiązano z ich profilem cyfrowym w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE (ang. ‚EU Settlement Scheme’).
Wniosek o status osoby osiedlonej można było powiązać albo z paszportem, albo z dowodem osobistym – wskazał konsul.
„Po zmianie przepisów mogą się pojawić pewne wątpliwości, także po stronie brytyjskich urzędników imigracyjnych. Dlatego zachęcamy, żeby podróżować z dokumentem paszportowym, czyli paszportem biometrycznym lub paszportem tymczasowym. To zawsze jest najpewniejszy sposób przekraczania granicy” – powiedział Mateusz Stąsiek.
Przypomniał też, że osoby ze statusem osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w przypadku zmiany dokumentu tożsamości powinni niezwłocznie zaktualizować dane. Można to zrobić poprzez zalogowanie się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej.
Wyjazd z dowodem osobistym
Po 1 października 2021 roku będzie możliwy natomiast wyjazd z Wielkiej Brytanii do Polski na podstawie dowodu osobistego. Warunkiem będzie to, czy przewoźnik akceptuje taki rodzaj dokumentu tożsamości jako dokument podróży.
Konsul zachęcił, by przed podróżą i w razie wątpliwości sprawdzać informacje na stronie oraz na profilach Ambasady RP w mediach społecznościowych.
„Szczególnie na zmianę przepisów uczulamy kierowców w transporcie towarowym i pasażerskim. Oni regularnie przekraczają granicę i często robią to, korzystając z dowodu osobistego. Ważne, by pamiętali o używaniu paszportu. Unikną wtedy sytuacji, w której służby nie wpuszczą ich, gdy będą przewozili np. szybko psujące się towary” – mówił konsul generalny.
Samoloty na tory: czy nocne pociągi zmienią to, jak podróżujemy po Polsce i Europie?