Polska utrzymała piąte miejsce i zwiększyła liczbę realizowanych projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) – wynika z najnowszego rankingu Global Best to Invest 2019.

Według Conway Analytics, firmy analitycznej specjalizującej się w dostarczaniu danych na temat inwestycji korporacyjnych na całym świecie, w Polsce zrealizowano 163 projekty BIZ w 2018 roku.

W zeszłym roku Polska również zajęła piąte miejsce, ale z mniejszą liczbą realizowanych projektów (140), a w 2017 szóste, ale z większą liczbą realizowanych projektów BIZ (193).

Jedynym innym krajem z Europy Środkowo-Wschodniej, który znalazł się w pierwszej dziesiątce najatrakcyjniejszych krajów dla BIZ, są Węgry, które zajęły 10. miejsce. i zrealizowały 80 projektów BIZ.

Na świecie zdecydowanie wygrały Chiny, a za nimi znalazły się Niemcy.

Ranking „Global Best to Invest” magazynu Site Selection – pierwsza „10” na świecie:

1. Chiny – 856 projektów BIZ.
2. Niemcy – 482
3. Wielka Brytania – 417
4. Indie – 387
5. POLSKA – 163
6. Holandia – 146
7. Meksyk – 144
8. Australia – 121
9. Irlandia – 84
10. Węgry – 80

Metodologia: projekty BIZ, które były brane pod uwagę przy tworzeniu powyższego rankingu musiały spełnić minimum jeden z tych warunków: wartość inwestycji min. 1 mln dolarów; co najmniej 20 nowych miejsc pracy; co najmniej 20 tys. stóp kwadratowych (ok. 1860 metrów kwadratowych) nowej powierzchni.

Europa jako całość ma się bardzo źle, głównie z powodu tego, że od 2017 roku wielkie firmy ze Stanów Zjednoczonych rozpoczęły repatriację środków zakumulowanych zagranicą do kraju.

To sprawiło, że w sumie w 2018 roku BIZ w Europie wyniosły 100 mld. dolarów. To oznacza nie tyko gigantyczny, 73-proc. spadek, ale także najniższą wartość BIZ w Europie od lat 90-tych.

BIZ: Polska świetna jako kraj, ale per capita jest gorzej

W 2018 roku zagraniczny kapitał zainwestował 440 dol. per capita na Węgrzech i był to zdecydowanie najlepszy wynik w regionie.

Mimo tego, że Polska przyciągnęła w sumie zdecydowanie więcej inwestycji niż Węgry (i pod względem tego wskaźnika była najlepsza w regionie) to liczba projektów w przeliczeniu na mieszkańca w Polsce jest nienajlepsza.

BIZ per capita w Polsce wyniosło tylko 75 dol. i był to najsłabszy wynik w Europie Środkowo-Wschodniej.

Da porównania, wychodząca z Unii Europejskiej Wielka Brytania przyciągnęła 140 dol. BIZ per capita (3. miejsce w rankingu), Irlandia – 650 dol., a Luksemburg aż 1 tys. dol.

Ale Europejczycy bledną przy Bliskim Wschodzie: w Dubaju zagraniczni inwestorzy w formie BIZ w 2018 r. zostawili 5,7 tys. dol. per capita.

Jeśli weźmiemy pod uwagę sumaryczną wartość BIZ Polska również przegrała z Węgrami: nadwiślańskie BIZ w zeszłym roku były warte niecałe 3 mld dolarów (mniej więcej tyle, ile rumuńskie), a węgierskie 4,4 mld.

W tym wskaźniku w regionie zdecydowanie wygrała Turcja, która przyciągnęła grubo ponad 10 mld dolarów w BIZ.

Przeczytaj również jak Polska wypada w najnowszych edycjach innych światowych rankingów:

>>> Światowy Ranking Konkurencyjności 2019: Polska spada o 4 miejsca, Litwa bryluje w regionie

>>> World Happiness Report 2019: Polacy „najszczęśliwsi” w historii raportu, ale nadal jest kiepsko