Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ostrzegł swojego chińskiego odpowiednika Xi Jinpinga, że jeśli podczas szczytu G20 nie dojdzie do ich spotkania, zostanie wprowadzona nowa runda taryf na chińskie produkty, pisze Financial Times.

Szczyt G20 odbędzie się 28 i 29 czerwca w japońskiej Osace. Spotkanie głów państw zaangażowanych w konflikt handlowy zostało zaproponowane już w maju, kiedy Trump wprowadzając – jak się obecnie okazuje – pierwszą rundę ceł na chińskie produkty, zerwał rozmowy w sprawie umowy handlowej.

Amerykański prezydent stwierdził wczoraj w wywiadzie dla telewizji CNBC, że wierzy w dojście do skutku bilateralnego spotkania z Xi Jinpingiem. Trump dodał, że nie słyszał o tym, aby Xi Jinpinga miało na japońskim szczycie nie być, a także że jego zdaniem wszelkie różnice poglądów między krajami będzie można łatwo wyjaśnić i zażegnać.

Co więcej, Trump ostrzegł Xi Jinpinga, że jeśli ten nie pojawi się na G20, to „z naszego punktu widzenia najlepszym wyjściem będzie wprowadzenie 25 proc. ceł na dobra o wartości 600 mld dol.”

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

CZYTAJ TAKŻE:

>>> Kim właściwie są europejscy populiści? To pojęcie jest dziś bardzo rozmyte

>>> Wykres Dnia: 11 miast, które mają większe PKB od polskiej gospodarki

>>> G20 chce wprowadzić podatek cyfrowy dla technologicznych gigantów