Dziś Chiny zapowiedziały wzrost ceł antydumpingowych na niektóre wyroby ze stali nierdzewnej pochodzące z Unii Europejskiej, Japonii, Korei Południowej i Indonezji, pisze Reuters.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez chińskie ministerstwo handlu, podatki o wysokości od 18,1 proc. do 103,1 proc. będą dotyczyć kęsów ze stali nierdzewnej i płyt walcowanych na gorąco pochodzących od producentów z wymienionych lokalizacji począwszy od 23 lipca.

Decyzja ta jest pokłosiem prowadzonego przez chińskie władze od lipca 2018 roku śledztwa dotyczącego dumpingu wszczętego po skardze złożonej przez chińskie państwowe przedsiębiorstwo Shanxi Taigang Stainless Steel.

Według ministerstwa handlu wyniki dochodzenia wskazują na stosowanie szkodliwych dla kondycji chińskiego przemysłu praktyk dumpingowych przy eksporcie do Państwa Środka określonych produktów będących przedmiotem sprawy.

Kęsy ze stali nierdzewnej i walcowane na gorąco płyty są półproduktami wykorzystywanymi do produkcji produktów ze stali nierdzewnej walcowanych na zimno, jak również w przemyśle stoczniowym, kolejowym, energetycznym itp.

Chińska Republika Ludowa jest największym na świecie producentem stali nierdzewnej – w zeszłym roku wytworzono w sumie 26,71 mln ton wyrobów z tego rodzaju stali. Oprócz tego, w 2018 roku kraj ten importował 1,85 mln ton produktów wytworzonych z tego materiału, aż o 53,7 proc. więcej niż w roku 2017.

Czytaj też:

>>> Uniwersytety w Polsce wśród najbardziej „kobiecych” w Europie. Zawdzięczamy to… komunizmowi

>>> Chiny deklarują, że będą bardziej eko. Ale w czerwcu pobiły rekord wydobycia węgla