Po tym, jak francuska prawnik Christine Lagarde musiała zrezygnować z funkcji dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby stanąć za sterem Europejskiego Banku Centralnego, w Funduszu jest wakat.

>>> Czytaj również: Christine Lagarde, nowa szefowa EBC – kobieta, która pobudza rynki

Zgodnie z utartym zwyczajem, to Unia Europejska powinna wskazać, kto ma zarządzać tą instytucją. Stany Zjednoczone decydują z kolei o przywódcy Banku Światowego.

Francuskie Ministerstwo Finansów prowadzi w imieniu Unii negocjacje i w piątek ogłosiło, że jest pięciu kandydatów, ale nie udało się osiągnąć konsensusu w sprawie żadnego z nich, pisze Financial Times.

Z tej piątki Portugalczyk Mário Centeno, obecny przewodniczący Eurogrupy, czyli zgromadzenia ministrów finansów krajów strefy euro, i Nadia Calviño, hiszpańska minister finansów, zostali wykluczeni. A przynajmniej tak donoszą źródła brytyjskiego dziennika FT.

Pozostaje więc Jeroen Dijsselbloem, były holenderski minister finansów, Kristalina Georgieva, bułgarska prezes Banku Światowego, oraz Olli Rehn, były unijny komisarz ds. gospodarki i obecny szef fińskiego banku centralnego.

Francuskie ministerstwo finansów oficjalnie zaprzeczyło, jakoby decyzja została podjęta.

„Konsultacje trwają” – poinformował rzecznik francuskiego ministra finansów Bruno Le Maire’a.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyznaczył termin do wyłonienia kandydata na początek września. Europejscy negocjatorzy chcą szybko i jednomyślnie znaleźć następcę dla Lagarde w obawie przed konsekwencjami braku porozumienia.

Te konsekwencje to przede wszystkim wystawienie konkurencyjnych kandydatów przez duże kraje gospodarek wschodzących, takich jak Indie, Brazylia czy Chiny.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

Czytaj też:

>>> Krzysztof Szczerski polskim kandydatem do Komisji Europejskiej

>>> Raport: Europa przyspiesza z budową farm wiatrowych, Polska bezkonkurencyjna na ostatnim miejscu