Lista portalu Emerging Europe została sporządzona na podstawie ankiety, w której wzięło udział 25 ekspertów z dziedziny lokalizacji biznesu i bezpośrednich inwestycji zagranicznych, którzy ocenili w sumie 75 miast tzw. „Europy wschodzącej”.

Miasta umieszczone w zestawieniu mają co najmniej 200 tys. lub są stolicami państw położonych w Europie Środkowo-Wschodniej, na Bałkanach, w państwach bałtyckich, ale także w Europie Wschodniej (np. na Ukrainie i Białorusi), oraz na Zakaukaziu.

Stolica Polski odniosła zwycięstwo zarówno w zestawieniu ogólnym, jak i dwóch podkategoriach – ma najlepszą markę i największą pulę talentów.

Wierzę, że otwarta i przyjazna Warszawa jest znakomitym miejscem dla innowacji. Inwestorzy, ambitni studenci i specjaliści chcą być częścią tego miasta ze względu na dostęp do finansowania, atrakcyjne położenie, architekturę i jakość życia. To kreatywni ludzie są odpowiedzialni za rozwój naszej gospodarki. My mamy dla nich bogatą ofertę przestrzeni biurowych, handlowych i magazynowych” – powiedział komentując wyniki ankiety Emerging Europe prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że stolicy Polski zabrakło w pierwszej dziesiątce w kategoriach „Potencjał ekonomiczny”, „Klimat dla biznesu”, oraz „Wsparcie lokalnych władz”.

W gronie regionalnych liderów znalazły się także inne polskie miasta.

Łódź okazała się być miastem o największym potencjale ekonomicznym (znalazła się także w pierwszej dziesiątce pod względem marki, klimatu dla biznesu, czy jakości infrastruktury i połączeń).

Poznań zapewnia największe wsparcie lokalnych władz (zajął także miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu jakości życia, jakości infrastruktury i połączeń i klimatu dla biznesu).

W kategorii „Infrastruktura i połączenia” zwycięzcą okazała się być Praga, a w kategorii „Klimat dla biznesu” – Wilno.

Wśród dziesięciu najlepszych miast w poszczególnych kategoriach uwzględnione zostały także takie polskie miasta jak Kraków, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Wrocław, Gdynia czy Katowice.

>>> 5 zdjęć lotniczych i satelitarnych pokazujących, jak zmieniła się Warszawa w ostatnie 85 lat

>>> CNN: Ulga podatkowa dla młodych Polaków jest hojna, ale oni od pieniędzy wolą mieć perspektywy rozwoju