W zeszłym tygodniu ogłoszono powstanie funduszu o budżecie 250 milionów funtów (prawie 1,2 mld zł) na rozwój sztucznej inteligencji (AI) w celu rozwiązania największych problemów stojących przed National Health Service, czyli brytyjską publiczną służbą zdrowia, informuje TechUK.

Laboratorium AI ma zgromadzić najlepszych w branży naukowców, specjalistów i firmy technologiczne, aby wykorzystać moc sztucznej inteligencji do poprawy zdrowia i życia pacjentów.

Dodatkowo, ponadto 1,8 miliarda funtów zostanie przeznaczone na m.in. na modernizację 20 szpitali oraz projekty infrastrukturalne w Wielkiej Brytanii.

“Nadszedł czas na odważne działania, aby wykorzystać możliwości oferowane przez sztuczną inteligencję w zapobieganiu chorobom, przyspieszaniu diagnozy i obniżaniu kosztów”, poinformował przedstawiciel techUK.

Laboratorium AI stanowi szansę na połączenie sił najlepszych światowych firm technologicznych, lekarzy i badaczy, aby pomóc National Health Service – czyli odpowiednikowi naszego Narodowego Funduszu Zdrowia – w testowaniu i rozpowszechnianiu nowych rozwiązań w odpowiednim tempie.

W przypadku sukcesu inwestycja może przyczynić się do tego, że Wielka Brytania stanie się światowym liderem w zakresie wykorzystania AI w służbie zdrowia.

>>> Czytaj też: Gospodarka Wielkiej Brytanii się kurczy. PKB spadł po raz pierwszy od siedmiu lat