Spółki Neo Investments oraz China Sinogy Electric Engineering zbudują największą elektrownię fotowoltaiczną w Polsce i Europie Środkowej.

Partnerem przedsięwzięcia jest też Strategic Swiss Partners.

Na razie nie wiadomo jeszcze, gdzie będzie zlokalizowana farma ani jaka będzie jej moc. Nie możemy jej więc porównać z planowaną przez inną chińską firmę – China National Machinery Import & Export Corporation – inwestycją na Węgrzech, która została ogłoszona w czerwcu.

W Kaposvár na południowym-zachodzie kraju ma powstać elektrownia słoneczna o mocy prawie 100 MW, którą również określono największą elektrownią słoneczną w Europie Środkowej.

Ogółem w Europie największą elektrownią słoneczną jest Cestas Solar Park we Francji – ma ona moc 300 MW i działa od 2015 roku.

4 września nastąpi podpisanie porozumienia dotyczącego inwestycji pomiędzy zaangażowanymi partnerami. Wtedy też zostaną zaprezentowane szczegóły projektu.

China Sinogy Electric Engineering to chińska firma energetyczna stanowiąca część Shanghai Electric Group.

Neo Investments jest polskim funduszem private equity działającym w obszarach marketingu i wdrażania procesów biznesowych, nieruchomości komercyjnych, mieszkaniowych i rolnych, a także energetyki odnawialnej. 

Strategic Swiss Partners to firma zajmująca się doradztwem finansowym z siedzibą w Zurychu.

>>> Czytaj też: Brytyjska firma wstrzymuje inwestycje w energię wiatrową w Europie. Wszystko przez zbyt mało wiatru