Niemal jedna trzecia dorosłych obywateli Stanów Zjednoczonych nie posiada dostatecznych umiejętności matematycznych, aby poradzić sobie z efektywnym podejmowaniem decyzji dotyczących ich zdrowia i finansów, pisze The Washington Post.

Lista tych umiejętności obejmuje np. wybór planu zdrowotnego o możliwie najniższym dla nich koszcie (dla przypomnienia: opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych opiera się na modelu rynkowym), czy ocenę tego, czy są w stanie spłacić kartę kredytową na podstawie informacji o wysokości zadłużenia, stopie oprocentowania i minimalnych miesięcznych opłatach.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Ohio zmierzyli zdolność do rozwiązywania problemów matematycznych wśród Amerykanów na podstawie prostych testów.

Zgodnie z opinią badaczy, osoby które lepiej sobie z nimi poradziły podejmują codzienne decyzje inaczej od pozostałych – szukają liczb, gdyż im ufają. Operacje na liczbach ułatwiają im dokonywanie wyborów i zrozumienie ich istoty.

Z kolei osoby o mniejszych zdolnościach polegają w swoim codziennym życiu przede wszystkim na emocjach i przedstawionej narracji, a nie na faktach. Ponadto, im bardziej problem opiera się na liczbach, tym gorsze dla siebie decyzje podejmują.

Autorzy badania cytowanego przez Washington Post zauważają jednak, że sama zdolność rozwiązywania problemów liczbowych nie wystarcza – konieczne jest także przekonanie o ich posiadaniu.

Ludzie pewni swojej wiedzy i umiejętności mają bowiem tendencję do poświęcania większej ilości czasu nawet bardzo skomplikowanym matematycznie problemom.

Zdaniem naukowców gwarantem sukcesu jest jednak dopiero połączenie właściwej oceny swoich zdolności i ich odpowiednio wysokiego poziomu.

Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań osoby o wysokim poziomie zaufania do swoich umiejętności z większym prawdopodobieństwem zaangażują się w podejmowanie decyzji dotyczących ich zdrowia.

Osoby z odpowiednio wysokim poziomem zdolności matematycznych wybiorą statystycznie lepszych lekarzy i metody leczenia, ale osoby bez odpowiednich umiejętności, które są niesłusznie przekonane o ich posiadaniu, podejmą błędne decyzje, z konsekwencjami których przyjdzie im się prędzej czy później zmierzyć.

Czytaj również:

>> Jak to się stało, że Kalifornia została absolutnym liderem transportu wodorowego

>> McKinsey zacznie sprzedawać bieliznę i kosmetyki w USA