Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzielił długoterminowej pożyczki w wysokości 250 mln euro na budowę fabryki akumulatorów we Wrocławiu przez LG Chem, jedną z wiodących światowych grup chemicznych.

Zakład został powołany do produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych. Jest to pierwszy i obecnie jedyny w pełni zintegrowany zakład w Europie, który produkuje wszystkie komponenty akumulatorów, od elektrod po ogniwa, moduły i pakiety końcowe.

Przejście na pojazdy elektryczne jest postrzegane jako konieczność dla zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i osiągnięcia celów w zakresie rozwiązywania problemów związanych ze zmianami klimatycznymi. Unia dąży do tego, aby do 2050 r. gospodarka była neutralna pod względem klimatu.

Fabryka LG Chem we Wrocławiu jest krokiem w tym kierunku: przy łącznej inwestycji w wysokości 2,8 mld euro w trzech etapach, po ukończeniu w 2022 r. zakład ma osiągnąć zdolność produkcyjną na poziomie około 65-70 GWh rocznie.

Pozwoli to firmie dostarczać akumulatory do 1 mln pojazdów elektrycznych rocznie (około 6 proc. samochodów sprzedawanych w Europie), co pozwoli na zmniejszenie emisji o ponad 1 mln ton rocznie.

Do tej pory EBOR zainwestował 9,9 mld euro w 420 projektów w Polsce.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>> Polska staje się hubem produkcyjnym baterii do pojazdów elektrycznych w Europie. Chiny zaczynają to dostrzegać

>> EBOR pomoże w modernizacji ukraińskich kolei