Saudi Aramco wyceniło swoją pierwszą ofertę publiczną (IPO). Zgodnie z oczekiwaniami firym okazało się, że jest to największe IPO na świecie, pisze Financial Times.

Państwowy, saudyjski gigant naftowy zebrał 25,6 mld dol., przewyższając IPO chińskiej grupy Alibaba w 2014 r., która zebrała 25 mld dol. w Stanach Zjednoczonych.

To daje Saudi Aramco wycenę na poziomie 1,7 bln dol., co oznacza, że koncern naftowy zdetronizował Apple i po debiucie na giełdzie w Riadzie niebawem zostanie największą spółką giełdową świata.

Saudi Aramco jest dziś według inwestorów warty więcej niż połączona kapitalizacja rynkowa kolejnych pięciu największych międzynarodowych koncernów naftowych.

Pomimo rekordowych osiągnięć, sprzedaż akcji jest mniejsza niż wynosiły początkowe ambicje królestwa. Wypuszczenie na giełdę bazuje głównie na pieniądzach inwestorów z Zatoki Perskiej.

Arabia Saudyjska zdecydowała się nie wprowadzać firmy na giełdę poza regionem, ponieważ popyt ze strony instytucji zagranicznych okazał się nie spełniać oczekiwań urzędników królestwa w zakresie wyceny giganta naftowego.

>> Saudi Aramco zadebiutowało na giełdzie. Czy rekordowa wycena ma szansę się ziścić?

>> Saudi Aramco wyda 450 mln dolarów na doradców przed debiutem giełdowym