Grudniowe dane z polskiego rynku pracy potwierdzają stagnację zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw – uważają analitycy. 

We wtorek GUS opublikował dane z polskiego rynku pracy (przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu), które okazały się zbieżne z oczekiwaniami rynkowymi.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 2,6 proc. rok do roku, natomiast dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze wyniosła +6,2 proc. rok do roku (wyniosło 5 604,25 zł).

Analitycy Banku Pekao zwrócili uwagę, że wtorkowy odczyt danych dotyczących zatrudnienia w ostatnim miesiącu 2019 roku potwierdził wyraźne wyhamowanie tendencji wzrostowej liczby etatów.

„Tak naprawdę począwszy od drugiego kwartału 2019 roku mamy do czynienia ze stagnacją zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw” – skomentowali na Twitterze.

Bieżący tydzień będzie obfitował w dane z polskiej gospodarki. W środę na rynek spłyną dane o produkcji przemysłowej w grudniu, natomiast w piątek GUS opublikuje wyniki grudniowej sprzedaży detalicznej.

>>> Polecamy także: Nagłe zahamowanie inwestycji, niższy wzrost PKB, wciąż rosnące pensje – 6 prognoz banku Santander dla polskiej gospodarki na 2020