Niemcy planują uruchomienie dotacji na produkcję wodoru w celu wypełnienia luki w miksie energetycznym, wynikającej z odchodzenia największej europejskiej gospodarki od paliw kopalnych i energii atomowej, pisze Bloomberg.

Pomysł subsydiowania wodoru został przedstawiony w roboczej wersji specjalnego raportu przygotowanego przez niemieckie ministerstwo gospodarki, do którego dotarli dziennikarze Bloomberga.

Wodór został w nim przedstawiony jako „nowa ropa naftowa” i potencjalne nowe źródło energii dla ciepłownictwa, transportu i przemysłu.

„Powinniśmy zainicjować działania zmierzające do zabezpieczenia pozycji Niemiec jako globalnego pioniera technologii wodorowych” – cytuje treść raportu Bloomberg.

Niemcy planują przyznawać dotacje na produkcję wodoru w drodze procesu elektrolizy i w ten sposób zachęcić producentów wytwarzających ten gaz w procesie reformingu parowego (w którym wykorzystywany jest gaz ziemny) do wdrażania technologii, która nie wymaga stosowania paliw kopalnych w procesie produkcyjnym.

Jak dotąd bowiem produkcja wodoru w procesie reformingu była tańsza niż w drodze bardziej ekologicznej elektrolizy.

Niemcy zapowiadają zwiększenie produkcji wodoru z elektrolizy do 5 GW (z 1 GW obecnie) do 2030 roku.

Jak to wygląda w Polsce

Co ciekawe, dziś Polska jest jednym z liderów produkcji wodoru w Europie. W naszym kraju produkuje się go megatonę – to ilość, która pokrywa 14 proc. zapotrzebowania na ten pierwiastek w całej Unii Europejskiej.

Według ekspertów 300Research, działu analitycznego 300Gosopodarki, stawiając na wodór mamy szansę, by znaleźć się w technologicznej awangardzie i stworzyć rozwiązania, które będą wspierać niskoemisyjną gospodarkę w Polsce i na świecie.

Raport Wodorowa alternatywa [PDF] przygotowany przez 300Research opisuje, jak nad takimi rozwiązaniami pracują duże polskie koncerny i mniejsze firmy, a także instytuty naukowe i jednostki badawcze.

Na duży potencjał napędu wodorowego także w transporcie zwracają także uwagę autorzy innego raportu 300Research pt. „Wodorowa alternatywa [PDF].

Czytaj także:

>>> Orlen stworzy w Płocku infrastrukturę wodorową dla transportu publicznego

>>> Powstanie ciężarówka napędzana wodorem. Stworzą ją wspólnie Honda i Isuzu