Warszawski start-up Ramp otrzymał 3 lutego zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności w sferze otwartej bankowości. To pierwsza firma z sektora kryptowalut, która otrzymała taką licencję w Europie, poinformował CEO firmy Szymon Sypniewicz.

Otwarta bankowość to stosunkowo nowy termin, wprowadzony wraz z wejściem w życie unijnej dyrektywy PSD2.

Pojęcie to odnosi się do usług i technologii finansowych opartych na interfejsach programistycznych (zwanych API) umożliwiających stronom trzecim budowę aplikacji oraz serwisów wykorzystujących dane udostępniane przez banki i inne instytucje finansowe.

Z kolei Ramp jest przedsiębiorstwem oferującym zdecentralizowaną platformę wymiany krytpowalut i pieniędzy fiducjarnych z wykorzystaniem kont powierniczych działających w oparciu o narzędzie smart contract. Transakcje pomiędzy użytkownikami rozliczane są właśnie za pomocą wspomnianych API.

Po zakończeniu trwającego w sumie 13 miesięcy procesu rejestracji firma ma teraz uprawnienia AISP (z ang. Account Information Service Provider), co oznacza, że w imieniu właściciela konta może teraz uzyskać dostęp do danych bankowych we wszystkich bankach na terenie Unii Europejskiej.

Czytaj także:

>>> Revolut wprowadza otwartą bankowość

>>> Lidya – startup z Nigerii, który chce za pomocą algorytmu pożyczyć polskim firmom 1 mld euro