Dostęp do testów na koronawirusa jest taki sam dla wszystkich – zapewnił minister środowiska Michał Woś, u którego zdiagnozowano zakażenie SARS-CoV-2. Podkreślił, że poszedł do szpitala „z ulicy”, nie korzystał z pośrednictwa ministra zdrowia.

„Dostęp do testów (na obecność koronawirusa – PAP) jest dla każdego taki sam” – powiedział szef resortu środowiska.

Michał Woś opowiedział w TVN 24, w jaki sposób doszło u niego do zakażenia, jak trafił na badania oraz jak przebiega choroba. Podkreślił, że zgodził się na rozmowę na ten temat, aby przestrzec społeczeństwo przed bagatelizowaniem zagrożenia.

„Żebyśmy nie musieli dojść do tego punktu, że lekarze będą musieli podejmować decyzje, że trzeba odłączyć respirator osobie starszej, aby mogła przeżyć młodsza” – powiedział.

Woś wyjaśnił, że do kontaktu z osobą wcześniej zarażoną koronawirusem doszło przed około dwoma tygodniami. W ministerstwie spotkał się z leśnikiem. W około półgodzinnym spotkaniu uczestniczyły łącznie trzy osoby. Po pewnym czasie minister zaczął odczuwać duszności, miał kaszel. Jak to określił – czuł się jak przeziębiony. Po stwierdzeniu w niedzielę 15 marca koronawirusa u pracownika Lasów Państwowych i w obliczu nasilających się objawów choroby, postanowił zgłosić się do lekarza.

„Poszedłem do szpitala z ulicy” – podkreślił. Dodał, że nie korzystał z pośrednictwa Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa ani ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Zapewnił, że przed wizytą w szpitalu zakaźnym postępował zgodnie z procedurą zalecaną przez GiS i MZ. W szpitalu czekał w kolejce na wykonanie badań ok. 1,5 godziny. Informacje o wyniku badania otrzymał wpierw z Sanepidu, a następnie ze szpitala. Wówczas też testom zostały poddane żona, która jest w siódmym miesiącu ciąży, córka oraz rodzice, u których przebywał po zainfekowaniu.

U żony oraz córki zdiagnozowano koronawirusa, natomiast u rodziców ministra wynik testu był negatywny. Negatywne wyniki dały również badania trzeciej osoby biorącej udział w spotkaniu w ministerstwie. Woś zapewnił, że żonie i dziecku, które oczekuje na przyjście na świat, nie zagraża żadne niebezpieczeństwo, natomiast córeczka nie wykazuje żadnych objawów.

Minister ocenił, że służba zdrowia jest dobrze przygotowana do działania w czasie pandemii. Zwrócił uwagę na duże zapotrzebowanie na środki ochrony dla lekarzy i personelu medycznego.

Wyraził przekonanie, że „dzięki ogólnokrajowej kwarantannie zyskujemy czas, aby nadrobić braki”, w tych miejscach, w których występują.

Czytaj:

>>>Dlaczego statystyki śmiertelności osób zarażonych COVID-19 w Niemczech są tak niskie? Przyczyną może być powszechność testów

>>>600 lekarzy i pielęgniarek oskarża rząd Francji o narażenie ich na utratę zdrowia