Nawet jeśli w ostatnich latach na Wyspach odnotowywane było spowolnienie wzrostu gospodarczego, brytyjski handel technologiami z krajami EWŚ charakteryzował się znacznym wzrostem zarówno importu, jak i eksportu usług telekomunikacyjnych, komputerowych i informacyjnych – informuje portal Emerging Europe.

Na przykład brytyjski eksport usług telekomunikacyjnych, komputerowych i informacyjnych do Polski wzrósł o 50 proc. z 175 mln funtów w 2016 r. do 266 mln funtów w 2018 r. Podobnie eksport brytyjski w tym sektorze z Wielkiej Brytanii do Rumunii wzrósł z 71 mln funtów do 98 mln funtów, co jest przyrostem o 35 proc.

Import polskich usług telekomunikacyjnych, komputerowych i informacyjnych do Wielkiej Brytanii wzrósł prawie dwukrotnie w latach 2016-2018, z 115 mln funtów do 215 mln funtów.

W tym samym czasie import tych usług z Rumunii do Wielkiej Brytanii również wzrósł prawie dwukrotnie, z 94 mln funtów do 174 mln funtów. W obu przypadkach oraz w całym regionie Wielka Brytania i EŚW prowadzą coraz więcej wspólnych działań biznesowych w obszarze technologii.

Większość wzrostu tej wymiany technologicznej jest napędzana przez (oczywiście) Polskę, Rumunię i Estonię.

W EWŚ powstało 12 nowych jednorożców technologicznych, a ich łączna wycena wyniosła prawie 30 mld funtów brytyjskich. W samym tylko 2018 r. w EWŚ zainwestowano rekordową sumę 0,7 mld funtów w start-upy, a kiedy uwzględni się start-upy, które przeniosły się do Stanów Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii, liczba ta wzrasta do rekordowego poziomu 1,3 mld funtów. 

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>>> Czytaj też: W państwach Europy Środkowo-Wschodniej działa mafia rolnicza bogacąca się na unijnych dotacjach