Chiny budują nowe elektrownie węglowe pomimo wysiłków innych państw o ograniczenie emisji, informuje Financial Times.

Chiny to największy na świecie emitent gazów cieplarnianych. W ramach porozumienia klimatycznego z Paryża, Chiny zobowiązały się do zredukowania maksymalnego poziomu emisji dwutlenku węgla do 2030 r.

Jednak wiele krajów, w tym UE, wzywa Chiny do przyspieszenia tej daty.

Mimo to, Chiny mają w planach budowę nowych elektrowni węglowych, których moc będzie równa mocy wszystkich obecnie dostępnych elektrowni na węgiel znajdujących się w Unii Europejskiej.

Według raportu Global Energy Monitor, organizacji non-profit monitorującej elektrownie węglowe, w całym kraju są budowane elektrownie węglowe o mocy 148 GW. Obecna moc całej floty węglowej UE wynosi 149 GW.

Jak wynika z innej analizy, Chiny planują stworzenie największej liczby nowych elektrowni węglowych na świecie.

Spośród 400 firm na całym świecie planujących poszerzenie działalności węglowej 161 to firmy chińskie, pisze Al Jazeera.

Z jednej strony więc władze chińskie, zauważywszy publiczne zaniepokojenie zanieczyszczeniem powietrza, nadały priorytet inicjatywom ekologicznym, takim jak np. przejście z elektrowni węglowych na źródła odnawialne.

Ale z drugiej – pomimo nacisków na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery – rząd w Pekinie wciąż buduje dużo elektrowni węglowych, a w ostatnich miesiącach zatwierdził zwiększenie wydobycia węgla w chińskich kopalniach.

>>> Czytaj też: Chińczycy ustanowili nowy rekord poziomu wydobycia metali ziem rzadkich