Godzinowe koszty pracy w 28 krajach Unii Europejskiej wzrosły średnio o 3,1 proc. w II kwartale tego roku w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku – podaje Eurostat.

W Polsce w tym czasie koszty pracy wzrosły 2,5 raza szybciej niż średnio we wspólnocie: o 7,8 proc. Tym samym jesteśmy w grupie krajów o najwyższym wzroście tych kosztów.

Jednak nie jesteśmy liderami w tej kategorii, bo największy wzrost godzinowych kosztów pracy w II kwartale 2019 r. wśród 28 krajów członkowskich odnotowały: Rumunia – o 12,4 proc., Bułgaria – o 11 proc. i Węgry – o 10 proc.

Najmniejszy wzrost zarejestrowano zaś w Portugalii – 0,9 proc. i na Malcie – o 1,1 proc.

 

 

Na koszty pracy składają się wynagrodzenia oraz pozapłacowe koszty pracy. Te pierwsze wzrosły w całej UE o 3,1 proc., a te drugie o 3 proc.

W Polsce natomiast pensje poszły w górę o 7,2 proc., a pozapłacowe koszty o 10,3 proc.

Pod względem wzrostu samych wynagrodzeń dla pracowników znaleźliśmy się w II kwartale na 7. miejscu w Unii, a pod względem wzrostu innych kosztów zatrudnienia – na 5. miejscu, ex aequo ze Słowacją.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>>> Czytaj też: Niemiecki minister: Polska powinna wziąć większą odpowiedzialność za przyszłość UE