Innowacje w biznesie są kluczem do unowocześnienia gospodarki. Wdrażając idee ESG, firma angażuje się w zmiany w otaczającym nas świecie. Dlatego Polskie Stowarzyszenie ESG zorganizowało konkurs Innowator ESG 2022. Skierowany jest do firm, którym szczególnie bliski jest zrównoważony rozwój.
W konkursie Innowator ESG 2022 będą wyróżnione projekty, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne, dobrostan pracowników i społeczności lokalnych. Rozwiązania poprawiające transparentność i ład korporacyjny w organizacjach także zostaną docenione.
Nieważne, czy firma jest na początku drogi do zrównoważonego rozwoju, czy jest weteranem na polu społecznej odpowiedzialności biznesu – może zostać Innowatorem pozytywnej zmiany. Dla organizatorów liczą się realne działania, które firma podejmuje na rzecz środowiska. Dzięki temu inwestorzy i organizacje finansowe będą wiedzieć, że dana instytucja jest wiarygodna i poważnie podchodzi do kwestii związanych z ESG. W ten sposób przedsiębiorstwo nie tylko umocni swoją pozycję na rynku, ale także przyczyni się do tworzenia lepszej przyszłości.
Czym jest ESG?
ESG to skrót, który oznacza czynniki, które decydują o ratingach i ocenach pozafinansowych przedsiębiorstw. Im więcej innowacji z zakresu ESG wprowadza firma, tym lepszymi ocenami może się pochwalić.
Co konkretnie oznacza skrót ESG?
„E”, od angielskiego „environment”, nawiązuje do odpowiedzialności ekologicznej danego przedsiębiorstwa i wywiązywania się go z zobowiązań dotyczących ochrony środowiska. „S”, jak społeczna odpowiedzialność, to relacje firmy z dostawcami, klientami i partnerami. Ale też jakość oferowanych produktów, transparentność i polityka informacyjna oraz procedury zarządzania. „G” oznacza ład korporacyjny i bierze pod uwagę kryteria takie jak struktura zarządu przedsiębiorstwa, respektowanie praw i obowiązków, niezależność decyzyjna i umiejętności zarządcze.
Kto może zgłosić się jako Innowator?
Konkurs ma charakter otwarty. Każda firma może zgłosić maksymalnie dwa projekty w każdej z trzech kategorii, którymi są:
- E – innowacje w zakresie środowiska;
- S – projekty zapewniające nowe rozwiązania w zakresie społecznym;
- G – innowacje w obszarze ładu korporacyjnego.
Projekty będzie oceniać Kapituła, składająca się ze specjalistów do spraw ESG i mediów oraz ze środowisk akademickich.
Udział w konkursie jest bezpłatny. Zgłoszenia będą przyjmowane do 17 listopada 2022 roku. 25 listopada odbędzie się posiedzenie Kapituły, która wyłoni najlepsze rozwiązania, a uroczysta Gala Finałowa odbędzie się 29 listopada.
W konkursie mogą wziąć udział przedsiębiorcy, spółki cywilne, spółki prawa handlowego, stowarzyszenia, fundacje, organizacje pozarządowe oraz jednostki administracyjne i samorządowe. Zgłoszenia można przesyłać poprzez stronę organizatora. 300Gospodarka objęła patronatem to przedsięwzięcie.
Materiał powstał przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem ESG.