Banki powinny jak najszybciej włączyć ryzyko ESG do systemów zarządzania ryzykiem i nie lekceważyć go. Inaczej mogą nie nadążyć za zmianami regulacyjnymi – mówi nowy raport KPMG, firmy doradczej.
ESG to skrót oznaczający czynniki, o które opiera się tworzenie ratingów i ocen pozafinansowych przedsiębiorstw, państw i innych organizacji.
Na te czynniki składają się trzy najważniejsze elementy, które można określić jako środowisko, odpowiedzialność społeczną i ład korporacyjny.
Dlaczego ESG jest tak ważne?
Bieżące trendy regulacyjne pokazują, że banki powinny traktować ryzyko ESG tak samo, jak wyróżniane dotychczas tradycyjne rodzaje ryzyka finansowego i niefinansowego.
Wskaźniki ESG mogą wpływać na wyniki finansowe oraz sytuację banków zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Jeśli dana firma nie będzie stosowała zasad ESG, jej koszty działalności się zwiększą i może stracić zaufanie konsumentów.
W konsekwencji może to prowadzić do powiększenia strat finansowych banku oraz spadku zainteresowania klientów, a to z kolei wpłynie na wszystkie obszary działalności biznesowej banku.
Integracja ryzyka ESG do procesu zarządzania ryzykiem wymaga dostosowania istniejących metod. Należy też wziąć pod uwagę zależności przyczynowo-skutkowe pomiędzy tymi rodzajami ryzyka a czynnikami ESG.
Zwiększa się waga ryzyka ESG
Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), Europejski Bank Centralny (EBC), czy Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) podejmują coraz więcej działań.
Chcą zadbać o świadomość banków na temat ryzyka związanego z czynnikami ESG. Celem działań regulatorów jest też prawidłowe sformułowanie strategii działalności banków, aby adekwatnie zarządzały ryzykiem i reagowały na nowe wyzwania.
EBA ma plan działania na rzecz zrównoważonego rozwoju finansów, w którym uwzględniono włączenie ryzyka ESG do systemów zarządzania ryzykiem instytucji finansowych. Przełomowe regulacje prawdopodobnie wejdą w życie w ciągu najbliższych dwóch lat.
Czytaj także: Największy polski bank oficjalnie uwzględni czynniki społeczne i środowiskowe w swoich celach
„Nadchodzące zmiany regulacyjne wymuszą opracowanie kompleksowych strategii zarządzania ryzykiem ESG. Banki, które nie podejmą działań już teraz, nie spełnią terminowo wymogów regulacyjnych dotyczących zrównoważonego rozwoju i ryzyka ESG. Nie dostosują się też do zmienionych wymagań uczestników rynku” – mówi Stacy Ligas, Senior Partner, dyrektor zarządzający KPMG w Polsce.
Aby banki poradziły sobie ze zmianami, muszą dostosować strategie biznesowe i strategie ryzyka oraz powiązany z nimi apetyt na ryzyko. Odpowiednio zorganizowana struktura będzie kluczowa dla sprawnie działającego systemu zarządzania ryzykiem, w tym ESG.
Banki muszą nadążyć za potrzebami klientów
Kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem szybko zyskują na znaczeniu w społeczeństwie. Zauważalny jest wzrost świadomości w zakresie zmian klimatycznych, nierówności społecznych czy niewłaściwego postępowania korporacji. To prowadzi do istotnych zmian w otoczeniu rynkowym.
KPMG to organizacja niezależnych firm świadczących usługi profesjonalne z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. Działa w 146 krajach, zatrudniając ponad 227 000 pracowników w firmach członkowskich na całym świecie. Każda z firm KPMG jest odrębnym podmiotem prawa. W Polsce KPMG działa od 1990 roku.