PKO Bank Polski przyjął wskaźniki w obszarze ESG i włączył je do celów niefinansowych Grupy Kapitałowej Banku na kolejne lata. Zobowiązał się do eliminacji ekspozycji na sektor wydobywczy węgla, zwiększenia zielonego finansowania, ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i utrzymania wysokiego odsetka kobiet na stanowiskach menedżerskich.
Czym jest ESG i dlaczego jest ważne?
ESG to skrót oznaczający czynniki, o które opiera się tworzenie ratingów i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw, państw i innych organizacji. Na te czynniki składają się trzy najważniejsze elementy, które można określić jako środowisko, odpowiedzialność społeczną i ład korporacyjny.
Jeśli firma ma odpowiednie wskaźniki w obszarze ESG, to nie tylko oznacza, że jej działalność jest lepsza dla środowiska czy społeczeństwa, ale też ma ona większe szanse przyciągnąć świadomych inwestorów. Natomiast jeśli jej działania są niezgodne z ideą ESG, może stracić ich zaufanie.
Dziś wiele zachodnich funduszy inwestycyjnych bierze pod uwagę czynniki ESG w procesie inwestowania. W Polsce inwestorzy dopiero budują tę świadomość.
Co deklaruje bank?
Realizacja celów PKO ma być weryfikowana na podstawie wiarygodnych i w pełni mierzalnych danych.
Bank m.in. zobowiązał się do wyeliminowania ekspozycji na sektor wydobywczy węgla do 2030 r. oraz do wzrostu zielonego finansowania na poziomie co najmniej 5 proc. w skali roku.
Wśród wskaźników znajduje się również zobowiązanie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych banku do 40 tys. ton w 2025 r. W stosunku do 2019 emisja zmniejszy się o 60 proc.
PKO BP chce utrzymywać wysoki odsetek kobiet na kluczowych stanowiskach menedżerskich i zobowiązał się, że za cztery lata będzie on nie niższy niż 35 proc.
Czytaj także: Top 200 banków w Europie Środkowo-Wschodniej: PKO BP największy w regionie
„Od 2019 r. z coraz większą determinacją podejmujemy działania ukierunkowane na jedno z największych współczesnych wyzwań – przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Dziś wykonaliśmy kolejny krok na tej drodze i podjęliśmy konkretne, mierzalne zobowiązania w obszarze ESG. Chcemy tak jak dotychczas wypracowywać najlepsze wyniki dla naszych akcjonariuszy, ale dodatkowo – szukać możliwości, aby jednocześnie rozwijać się w sposób bardziej zrównoważony. Zagadnienia związane z ESG szerzej uwzględnimy też w naszej kolejnej strategii” – powiedział Jan Emeryk Rościszewski, który niedawno przejął obowiązki prezesa PKO Banku Polskiego od Zbigniewa Jagiełły.
Środowisko w planach PKO BP
PKO Bank Polski chce stopniowo eliminować działania, które szkodzą środowisku naturalnemu. Bank będzie wspierać edukację ekologiczną, a w codziennej działalności chce kierować się zasadą odpowiedzialności społecznej.
Spółka deklaruje uwzględnianie wpływu swoich działań na społeczeństwo, klientów, dostawców, pracowników i akcjonariuszy. Ponadto stale monitoruje i udoskonala ład korporacyjny oraz zapewnia przejrzystość zasad kierowania spółką.
Od 2019 roku publikuje szczegółowe dane dotyczące aspektów ESG w niefinansowej części raportów rocznych spółki.
Zamiast węgla – zielone finansowanie
Bank chce też ograniczyć finansowania dla wysokoemisyjnych sektorów gospodarki. W procesie kredytowym dla klientów korporacyjnych wdrożono element ryzyka ESG. Zaktualizowana w 2020 r. polityka kredytowa banku dla sektora energii wysokoemisyjnej zaostrzyła kryteria finansowania oraz objęła szerszy zakres przedsiębiorstw działających w branżach okołowęglowych.
Obowiązująca polityka zakłada też brak nowych zaangażowań w sektor wydobywczy węgla kamiennego i brunatnego. Bank chce do 2030 wyeliminować ekspozycję na te branże.
PKO chce dalej będzie wspierać transformację energetyczną Polski, w czym pomoże wzrost zaangażowania w zielone finansowanie. To ma się zwiększać o co najmniej 5 proc. rok do roku, począwszy od 2021. Zielone finansowanie w relacji do aktywów banku ma być co najmniej trzy razy wyższe niż finansowanie sektorów wysokoemisyjnych.
Alior Bank wspiera ekologiczne wybory konsumenckie nową promocją