W lutym przyspieszyła ekspansja w polskim sektorze wytwórczym. Indeks PMI dla tego sektora wyniósł w ubiegłym miesiącu 54,7 pkt, a więc więcej, niż przed miesiącem. Przyczyniła się do tego zwalniająca inflacja i mniejsze opóźnienia dostaw.
Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 54,7 pkt w lutym 2022 roku z 54,5 pkt zanotowanych w styczniu. Dane podała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.
To odczyt dokładnie na takim poziomie, jakiego spodziewał się rynek.
Wskaźnik PMI odzwierciedla poziom aktywności w sektorze oraz poziom optymizmu w branży. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.
Jest wzrost, ale mogłoby być lepiej
– Inflacja w Polsce zwalnia, a opóźnienia w dostawach maleją – podała firma Market. To przyczyniło się do dobrego wyniku polskiego przemysłu w lutym.
Ekspansja w tym sektorze przyspieszyła dzięki szybszemu wzrostowi produkcji oraz nowych zamówień. Powstawały nowe miejsca pracy, a producenci ponownie zwiększyli swoją aktywność zakupową. Wzrósł także poziom optymizmu przedsiębiorstw – wskazują analitycy Markit.
Wzrost gospodarczy umocnił się dzięki nasileniu popytu, zarówno w kraju, jak i za granicą, co doprowadziło do kolejnego zwiększenia zatrudnienia.
Jednak główny ekonomista Markit, Paul Smith, wskazuje:
– Przeglądając ankiety przeprowadzone wśród producentów, można było odnieść wrażenie, że wzrost mógłby być silniejszy, gdyby nie ciągłe nieobecności pracowników i braki surowców. Choć sygnalizowano, że ograniczenia podażowe słabną, pozostają one poważne i stanowią podstawę presji inflacyjnej.
W odpowiedzi na tę sytuację, firmy skupują towary i materiały, które są akurat dostępne na rynku, aby zwiększyć zapasy buforowe. Wynika to także z wczorajszych danych GUS.
– Wysiłki te jednak prawdopodobnie zaostrzają trudności po stronie podaży – mówi Paul Smith.
Analitycy banków wskazują jednak, że dane z lutego nie są w pełni miarodajne, jeśli chodzi o prognozy na kolejne miesiące. W związku z rosyjską agresją na Ukrainę, nastroje na rynkach i sytuacja z łańcuchami dostaw już może się radykalnie zmieniać.
Wyjątkowo nudny odczyt PMI. Lekka poprawa sentymentu (zgodnie z prognozami), sygnały łagodzenia napięć w łańcuchach dostaw. Odczyt niestety jest już trochę historyczny. pic.twitter.com/pgNZlKhq12
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) March 1, 2022
🇵🇱 Minimalna poprawa w koniunkturze mierzonej PMI (54,5 -> 54,7). Inflacja zwalniała, malały opóźnienia w dostawach. Tyle tylko, że to ewidentnie stan "na wczoraj". pic.twitter.com/XF9rpCumb9
— mBank Research (@mbank_research) March 1, 2022