Jak przekazał rzecznik Komendy Stołecznej Policji, zwiększa się liczba osób na terenie garnizonu stołecznego (Warszawa i powiaty ościenne – PAP) wobec których prowadzone są czynności przez policjantów pionu kryminalnego. „Mówimy już o siedmiu postępowaniach sprawdzających. Wszystkie dot. art 165 kk., zatem naruszenia zasad kwarantanny, za co grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności” – podkreślił policjant. Wskazał, że w tych przypadkach osoby objęte kwarantanną wychodziły z domów m.in. do sklepów albo pobiegać.
„Ponadto postępowania przygotowawcze prowadzone są wobec dwóch osób, które koronawirusa traktują w sposób irracjonalny. W pierwszym przypadku mowa o osobie, która za pośrednictwem socialmediów rozpowszechniała informacje dotyczące skażenia wirusem miejsc użyteczności publicznej w Warszawie” – wyjawił nadkomisarz, który dodał, że w przypadku tej osoby czynności prowadzone są w kierunku art. 224a kk. (Fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu – PAP). Za ten czyn może grozić od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.
Rzecznik KSP dodał, że w drugim przypadku śledczy prowadzą czynności w kierunku oszustwa. „Postępowanie dotyczy zbiórki internetowej na rzecz jednego ze szpitali” – podał.
Poinformował również, że koordynacją działań związanych z koronawirusem na terenie garnizonu zajmuje się Centrum Operacyjne działające w Komendzie Stołecznej Policji. „Wszelkie kontrole odbywają się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego policjantów z osobą objętą kwarantanną. Kontakt odbywa się telefonicznie, bądź za pośrednictwem domofonu” – tłumaczył.
„Natomiast policjanci, którzy są kierowani na interwencje, gdzie istnieje prawdopodobieństwo kontaktu z osobą zarażoną, mają przy sobie niezbędny pakiet gwarantujący im bezpieczeństwo” – zaznaczył.
Dodał, że tylko w ciągu ostatnich dni przekazano do poszczególnych jednostek policji dziesiątki tysięcy produktów zapewniających bezpieczeństwo, począwszy od rękawic nitrylowych, kombinezonów, a skończywszy na 12 tys. pojemników z płynem do dezynfekcji. „Co ważne, na bieżąco środki te są uzupełniane. Wiemy bowiem doskonale, że odpowiadamy nie tylko za naszych ludzi, ale pośrednio również za ich rodziny i bliskich” – zaznaczał policjant.
W ocenie Ciarki Polacy generalnie podchodzą bardzo odpowiedzialnie do nałożonych restrykcji. Policjant podziękował za odpowiedzialność, podkreślając jednak, że „w stosunku do łamiących określone restrykcje będą wyciągane surowe konsekwencje, bez żadnej taryfy ulgowej”.
Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Nakłada się ją na 14 dni. W czasie kwarantanny nie wolno opuszczać wybranego miejsca. Należy unikać spotykania się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe – zachować bezpieczny odstęp wynoszący ok. 2 m.