Odmrażanie gospodarki to długi i skomplikowany proces. Pracodawcy RP wskazują jakich błędów polski rząd musi uniknąć, aby gospodarczy restart nie spowodował chaosu.
Pracodawcy RP to organizacja pracodawców, działająca w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości, wzrostem gospodarczym i w kwestiach społecznych. Funkcjonuje od 1989 roku.
„Restart nie będzie ani szybki, ani łatwy do przeprowadzenia. Musi być ściśle powiązany z sytuacją epidemiczną w Polsce i w Europie. Musimy mieć najpierw pewność, że pandemia została opanowana i wtedy ostrożnie zacząć restart. Jednocześnie nie możemy się z tym spóźnić, bo starty będą ogromne” – mówi dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Według Pracodawców RP istotne jest, aby Polska miała swój własny plan wychodzenia.
„Nie możemy po prostu naśladować innych krajów. Stracilibyśmy wówczas przewagę wynikającą z tego, że relatywnie wcześnie wprowadziliśmy ograniczenia. Naszą krzywą zachorowań udało się utrzymać na relatywnie płaskim poziomie. To można i trzeba wykorzystać gospodarczo” – uważa dr Dudek.
Zdaniem eksperta Pracodawców RP, odmrożenia gospodarki nie będzie można ogłosić „z dnia na dzień”, przedsiębiorcy muszą być uprzedzeni, aby wprowadzić zmiany na czas.
Jest bowiem pewne, że działalność wielu, o ile nie wszystkich branż zostanie zmodyfikowana. Konieczne będą inwestycje, choćby przebudowa miejsc obsługi klientów, stanowisk pracy – tak, by były zgodne z nowymi wymogami. Niezbędne będzie wcześniejsze określenie wymogów sanitarno-epidemiologicznych dla firm, które stopniowo będą uruchamiały swoją działalność.
Według Pracodawców RP, nie wolno dopuścić do sytuacji, w której np. fabryki motoryzacyjne w Niemczech zostaną uruchomione, a nasz przemysł podzespołów i komponentów będzie nadal zamknięty.
Należy zapobiec temu, żeby polska gospodarka wypadła ze światowego łańcucha dostaw.
Istotne będzie także przeprowadzanie testów na koronawirusa.
„Jeśli po restarcie gospodarki monitoring zawiedzie, to ani się obejrzymy i będziemy musieli się ponownie ‘zamrażać’. A to byłaby już katastrofa” – mówi dr Sławomir Dudek.
>>>Czytaj także: Jak gospodarka będzie się odradzać po pandemii? Fundacja Kaleckiego przedstawiła 2 scenariusze