Pracownicy w Polsce są mniej zadowoleni niż średnio w Europie – pisze Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest brak uznania za pracę i poczucia otrzymywania odpowiedniego wynagrodzenia.
PIE powołuje się na „Badania warunków pracy w Europie”, które realizuje Eurofound metodą CATI. Wskaźnik jakości pracy obejmuje sześć wymiarów, a dla każdego wymiaru uwzględnione są cechy, które pozytywnie lub negatywnie wpływają na warunki pracy. Z cech pozytywnych największa zależność dotyczy możliwości samorealizacji i wewnętrznych nagród, a z negatywnych – zastraszania i dyskryminacji. Autorzy zaprezentowali raport podsumowujący wyniki badania z 2021 roku.
Jak wypadają polskie miejsca pracy?
Dla cech, które mają największą pozytywną zależność z dobrostanem, miejsca pracy w Polsce mają niższe wyniki niż średnio w UE. Największa różnica między Polską a Unią Europejską dotyczy uznania za swoją pracę. W Polsce twierdząco odpowiada na to pytanie o 9 pkt. proc. pracowników mniej niż w UE (odpowiednio 62 proc. i 71 proc.).
Nieco mniejsze różnice (7 pkt. proc.) pojawiają się w pytaniach dotyczących poczucia otrzymywania odpowiedniego wynagrodzenia oraz wystarczających możliwości wykorzystania wiedzy i umiejętności. Pod względem wykonywania przydatnej i poczucia dobrze wykonanej pracy wyniki dla Polski są zbliżone do UE.
300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już teraz na nasz codzienny newsletter!
W Polsce dyskryminacja jest mniejsza?
Z kolei w pytaniach dotyczących zastraszania i dyskryminacji miejsca pracy w Polsce wydają się być lepszej jakości. Odsetki pozytywnych odpowiedzi są nieco niższe niż średnio w pozostałych krajach.
Jednak ze względu na wrażliwy charakter zjawiska różnice między krajami mogą po części wynikać także z innej skłonności do klasyfikowania zachowań rozumianych jako zastraszanie lub dyskryminacja.
Zależność między warunkami w miejscu pracy a dobrostanem pracowników może być istotną wskazówką przy kształtowaniu polityki HR przez pracodawców. Co prawda, opisane badanie pokazuje jedynie zależności, a nie przyczynowość, jednak intuicyjnie wydaje się, że to możliwości samorealizacji oraz fakt niedoświadczania zastraszania i dyskryminacji wpływają na dobrostan, a nie na odwrót.
A jak pokazują badania naukowe, sprzyjające warunki w miejscu pracy przekładają się zarówno na dobrostan pracowników, jak i ich produktywność.
Czytaj także:
- Workation nie traci na popularności. Łączenie pracy z podróżowaniem rozważa co trzeci pracownik
- Europa radzi sobie bez rosyjskiej ropy. Ale to tylko pozornie dobra wiadomość
- Praca szuka człowieka. Jednak trochę rzadziej niż wcześniej
- Polacy obawiają się inflacji. Zmiana tego stanu potrwa lata