Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów została wczoraj uchwalona przez Sejm. Przewiduje ona m.in. usprawnienie programu Stop Smog i Czyste Powietrze oraz utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), pisze GlobEnergia.
Zgodnie z planami rządu CEEB będzie systemem, w którym gromadzone będą informacje na temat tzw. niskich emisji budynków w Polsce. Jego utworzenie będzie wymagało ogólnopolskiej inwentaryzacji obejmującej w sumie nawet 6 mln budynków.
Jak pisze GlobEnergia, tym celu właściciele budynków lub ich zarządcy zostaną zobowiązani do złożenia do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta specjalnej deklaracji pisemnej o posiadaniu urządzeń takich kotły gazowe, kotły na paliwa stałe, piece kaflowe, kuchnie węglowe, itp.
Dodatkowo, ustawa zakłada podjęcie działań wspierających program Stop Smog, w tym m.in. zmniejszenie minimalnej liczby budynków jednorodzinnych, uprawniającej do wnioskowania o środki z programu oraz zmniejszenie z 50 na 30 proc. wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze liczonego łącznie dla wszystkich przedsięwzięć niskoemisyjnych realizowanych przez gminę.
Nowe przepisy przewidują także wsparcie programu Czyste Powietrze dzięki środkom z Funduszu Ekologicznego Poręczeń i Gwarancji z którego udzielane mają być gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne wskazane przez NFOŚiGW.
✅Utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, usprawnienie programu #StopSmog oraz #CzystePowietrze to główne założenia uchwalonej przez #Sejm ustawy o o wspieraniu termomodernizacji i remontów pic.twitter.com/gsIGu7tJnh
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) September 17, 2020
Raport: polskie ciepłownictwo w zapaści. Modernizacja będzie kosztować ponad 1/4 naszego PKB