Biorąc pod uwagę średnie dochody w poszczególnych krajach i ceny mieszkań w ich stolicach, Polacy wypadają niemal najgorzej w UE. Do zakupu 50 m2 w centrum Warszawy potrzeba aż 168 miesięcznych średnich pensji brutto, wynika z analizy Rankomat.pl. Gorzej jest tylko w Czechach (188 pensji) i we Francji (171 pensji).
Dla porównania, kupując takie samo mieszkanie w centrum Brukseli, przeciętnemu Belgowi wystarczą 43 pensje. W Belgii w 2023 r. przeciętna roczna pensja brutto wyniosła w przeliczeniu na złotówki 250 512 zł. W Polsce, mimo że dochody wzrosły aż o 13,3 proc. rok do roku, w 2023 r. średni roczny dochód brutto był na poziomie 81 999 zł.
– Gdyby osoba z przeciętnym dochodem chciała kupić mieszkanie w stolicy, ale poza centrum, to w Warszawie będzie to wymagało 114 pensji. Liczba jest co prawda niższa, ale w porównaniu z innymi krajami UE wypadamy tak samo jak poprzednio, czyli nadal zajmujemy 24. miejsce na 26 krajów, dla których podano dane – zaznacza Rankomat.pl.
Na drugim miejscu uplasował się Cypr (54 pensje), a na trzecim Dania (67 pensji). Gorzej od Polski wypadają jedynie Czechy i Francja. Ci pierwsi, aby kupić 50-metrowe mieszkanie w centrum Pragi, potrzebują aż 188 pensji. Z kolei Francuz do zakupu mieszkania w centrum Paryża potrzebuje 171 pensji.
– Przeciętny człowiek oczywiście nie kupuje mieszkań za „gotówkę”, lecz z pomocą kredytu hipotecznego. Biorąc jednak pod uwagę, że mamy najdroższe kredyty hipoteczne w UE, wynik takiego porównania byłby zapewne jeszcze gorszy – podkreślają analitycy Rankomat.pl.
Przy czym znaczenie mają tu nie tylko zarobki. Według danych Eurostatu w 2023 r. ceny mieszkań średnio w Polsce wzrosły o 8,8 proc., co było czwartym najmocniejszym wzrostem w UE. „Przebiły” nas tylko Chorwacja, Bułgaria i Litwa. Z drugiej strony ceny mieszkań spadły najbardziej w Luksemburgu, Niemczech i Finlandii, odpowiednio o 9 proc., 8 proc. oraz 6 proc.
Polecamy też:
- Ile naprawdę kosztuje metr kwadratowy mieszkania? Niebawem będzie można to sprawdzić
- Wydatki szybko rosną, a najdroższy jest wynajem mieszkania. Tak wygląda studencki portfel
- Oferta rośnie, ale popyt na mieszkania przygasł. Nowe dane o rynku pierwotnym
- Hiszpania kusi Polaków: coraz częściej kupujemy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Padł rekord