Do konsultacji publicznych trafił projekt powołujący portal DOM. Ma on zapewnić powszechny dostęp do statystyk dotyczących cen transakcyjnych mieszkań.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii konieczność utworzenia portalu DOM tłumaczy tym, że „obecnie nie ma powszechnego dostępu do aktualnych informacji o realnych (transakcyjnych) cenach lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych będących przedmiotem obrotu.”
– Dostępne dane dotyczą albo cen ofertowych (podawanych m.in. przez portale ogłoszeniowe), albo cen publikowanych tylko dla największych rynków mieszkaniowych (dane Narodowego Banku Polskiego), albo cen publikowanych z dużym opóźnieniem, udostępnianych co do zasady na warunkach komercyjnych (m.in. dane gromadzone przez Związek Banków Polskich – system Amron-Sarfin) – możemy przeczytać w OSR do projektu ustawy.
Co będzie można sprawdzić na portalu?
Co znajdziemy na portalu DOM? Ceny transakcyjne lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych na rynku pierwotnym i wtórnym (średnich lub medianach). Będą one podawane w oparciu o parametry wybrane przez użytkownika.
Chodzi o parametry takie jak: lokalizacja, okres, typ rynku, rodzaj nieruchomości, liczba pokoi, powierzchnia użytkowa, umiejscowienie na danej kondygnacji etc. Wynik zapytania użytkownika będzie generowany na podstawie co najmniej 6 transakcji.
Na wniosek ustawowo wskazanych podmiotów publicznych (premiera, wskazanych ministrów, KAS, GUS, NBP, UOKiK) portal umożliwi też dostęp do informacji statystycznych służących prowadzeniu polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli.
Skąd portal weźmie dane?
W portalu DOM będą gromadzone trzy rodzaje danych. Pierwszy zakres to dane z rynku pierwotnego dotyczące umów na mieszkania i domy jednorodzinne z obowiązkowym rachunkiem powierniczym (od firm zgłaszających dane do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego).
Drugim rodzajem danych będą te z rynku pierwotnego dotyczące umów sprzedaży nieruchomości bez obowiązku rachunku powierniczego (od deweloperów nieobjętych tym obowiązkiem). Trzecią grupę mają stanowić dane z rynku pierwotnego i wtórnego wygenerowane na podstawie aktów notarialnych zgłaszanych przez notariuszy do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, dane osobowe nabywcy (w tym PESEL), numer księgi wieczystej oraz dane identyfikujące akt, będą całkowicie usuwane z systemu z upływem 6 lat od ich przekazania. Nie będą usuwane jedynie możliwe do wygenerowania na podstawie numeru PESEL dane dotyczące roku urodzenia oraz płci nabywcy.
Kiedy DOM zacznie działać?
– Ze względu na czas niezbędny do stworzenia portalu (zaprojektowanie systemu informatycznego, wybór wykonawcy przez UFG, testy rozwiązań itp.), portal DOM rozpocznie funkcjonowanie z upływem 20 miesięcy od ogłoszenia ustawy. Pełna funkcjonalność serwisu zostanie jednak osiągnięta dopiero po odpowiednim zasileniu portalu danymi, które będą wpływać wraz z zawieranymi transakcjami rynkowymi – informuje resort rozwoju i technologii.
Projektu nowelizacji ustawy powołującej portal trafił już do konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień międzyresortowych.
Portal DOM prowadził będzie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
Oprac. Dorota Mariańska
To też może Cię zainteresować:
- Nie tylko ceny mieszkań rosną w Polsce jak szalone. Jesteśmy w europejskiej czołówce wzrostu czynszów
- Wsparcie kredytobiorców a ceny mieszkań. Kredyt #naStart ciągle dzieli polityków w rządzie
- Ceny mieszkań wzrosły, ale banki udzieliły mniej kredytów hipotecznych. Rynek nieruchomości na rozdrożu
- Ceny mieszkań w polskich miastach nadal rosną, ale nie wszędzie jednakowo. Różnice są duże