Ceny w przemyśle rosną dynamicznie z powodu rosnących kosztów energii. Droższa energia może odpowiadać nawet za jedną trzecią inflacji w przemyśle – wskazuje Eurostat. Ale są też dobre wiadomości.
Eurostat wskazuje, że indeks PPI wyniósł we wrześniu 24,5 proc. To miara inflacji dotycząca cen, które ustalają na różnym etapie produkcji przedsiębiorcy.
Łącznie za ponad 30 proc. inflacji PPI mogą, zdaniem europejskiego urzędu statystycznego, odpowiadać wysokie ceny energii.
Energia droższa o ponad połowę
Ceny wytwarzania prądu i gazu są większe o 71,1 proc. niż rok temu – podaje Eurostat, cytowany przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
Ten efekt odpowiada łącznie za ponad 30 proc. całkowitej inflacji PPI – wskazuje urząd.
Błyskawicznie rosną również ceny w górnictwie oraz przetwórstwie ropy. We wrześniu wzrosły o 74,5 proc., podczas gdy w lipcu było to jeszcze 45,8 proc. – podaje PIE.
– Podobnie wygląda sytuacja w wytwarzaniu koksu oraz rafinowaniu ropy. Ceny w tej branży także silnie wzrosły – obecnie są o 62,8 proc. większe niż rok temu. W przypadku paliwa widoczna jest stabilizacja trendu wzrostowego. Natomiast sytuacja na rynku węgla jest bardziej niepewna – wskazuje Instytut.
Wzrost kosztów w przetwórstwie to duży problem
Długotrwałym problemem będzie też wzrost kosztów w przetwórstwie. Ceny w tym sektorze wzrosły o 19,3 procent. I przyczyniły się do całkowitej inflacji jeszcze bardziej, niż wyższe koszty energii. To około 60 proc. inflacji PPI we wrześniu, co jednak wynika z dużego znaczenia przetwórstwa w przemyśle.
Rosnące koszty dotyczą szerokiego spektrum branż. W 32 proc. branż ceny rosną w tempie między 10 proc. a 20 proc. rocznie. W 29 proc. wzrost ten jest większy niż 20 proc. Tylko w co dziesiątej branży ceny rosną poniżej 2,5 proc. – podaje PIE.
Ceny producentów w Polsce rosną podobnie jak w strefie euro. Ceny produkcji w przemyśle wzrosły w sierpniu o 33 proc., a ceny energii rosną zdecydowanie szybciej niż w Polsce – są większe o 141,1 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Natomiast wolniej rosną ceny w przetwórstwie. W sierpniu było to 16 proc.
Ceny powoli hamują
Wzrost kosztów przemysłu jednak powoli hamuje. Wzrost cen w przetwórstwie osiągnął szczyt w czerwcu na poziomie 22,8 proc. Natomiast przez ostatnie cztery miesiące obserwowano spadki – łącznie o 3,5 pkt. proc.
Rosnące koszty energii sprawią jednak, że podwyższona inflacja utrzyma się w najbliższych kwartałach. Jednak znaczenie kosztów energii zmniejszy się w kolejnych miesiącach – podają analitycy PIE.
Ceny elektryczności na Towarowej Giełdzie Energii były najwyższe na przełomie sierpnia i września. Od tego czasu zaczęły spadać – obecnie są około 50 proc. wyższe niż rok temu. Dlatego w przyszłych miesiącach inflacja PPI także spowolni – wskazują.
Opracowanie na podstawie publikacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego: Emilia Siedlaczek
Polecamy też:
- Inflacja będzie rosnąć jeszcze do marca przyszłego roku – prognozuje Borys z PFR
- Oszczędzanie energii na Ukrainie: rząd apeluje o zmniejszenie zużycia prądu o 20 proc.
- Przemysł wkrótce mocno wyhamuje. Prognoza eksperta PIE
- Kiedy spadnie kurs dolara? Analiza ostatnich dekad wskazuje, że nieprędko
- Czy będzie cena maksymalna na gaz? Jest propozycja unijnego rozporządzenia