Zadaniem tzw. tarczy finansowej ma być wsparcie polskich przedsiębiorców. Oto, na co mogą liczyć w ramach tego programu mikroprzedsiębiorcy zatrudniający do 9 osób.
Tarcza finansowa jest rozwiązaniem, którego głównym celem jest maksymalne ograniczenie zwolnień w firmach i pomoc w utrzymaniu ich płynności podczas trwającego obecnie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.
Rząd przewidział oddzielne, choć oparte o podobne założenia, zasady pomocy dla mikroprzedsiębiorców (zatrudniających do 9 osób), małych i średnich przedsiębiorców (zatrudniających do 249 osób) i dużych przedsiębiorców (zatrudniających powyżej 250 osób).
W tym artykule przedstawiamy rozwiązania i warunki pomocy tarczy finansowej skierowanej do mikrofirm.
Którzy mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie z tarczy finansowej?
Podmiotami, które mogą być objęte programem tarczy finansowej dla mikrofirm są przedsiębiorstwa, które spełniają następujące warunki:
- są mikroprzedsiębiorcami tzn. zatrudniają co najmniej jednego a maksymalnie 9 pracowników, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro,
- odnotowują spadek przychodów ze sprzedaży o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek COVID-19,
- nie toczy się w ich sprawie postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne,
- posiadają rezydencję podatkową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i rozliczali podatki za ostatnie 2 lata obrotowe (jeżeli działali od co najmniej takiego czasu) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- prowadziły działalność przed 31 grudnia 2019 roku,
- na dzień 31 grudnia 2019 r. lub na dzień udzielenia finansowania nie zalegały z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne,
- nie prowadzą działalności w zakresie produkcji i handlu bronią oraz amunicją, a także produktów lub usług, które mogą skutkować ograniczaniem bądź naruszaniem wolności indywidualnych lub/oraz praw człowieka lub obszarów wątpliwych z powodów etyczno-moralnych.
Na jaką wysokość subwencji mogą liczyć mikroprzedsiębiorcy?
Tarcza finansowa PFR dla mikrofirm ma łączną wartość 25 mld złotych. Każda z firm będzie mogła ubiegać się o subwencję z tej puli.
Maksymalna kwota tej subwencji finansowej obliczana będzie jako iloczyn liczby zatrudnionych oraz kwoty bazowej subwencji.
Bazowa kwota w przeliczeniu na zatrudnionego uzależniona jest z kolei od wielkości spadku przychodów mikrofirmy.
Maksymalne kwoty dostępnych subwencji finansowych w ramach tarczy finansowej dla mikrofirm określa poniższa tabela:
Czy konieczny jest zwrot całej subwencji?
Przedsiębiorcy będą zobowiązani do zwrotu 100 proc. wartości subwencji, jeśli prowadzona przez nich firma zaprzestanie swojej działalności w okresie 12 miesięcy od jej przyznania.
Jeżeli firma utrzyma swoją działalność, to maksymalna kwota podlegająca zwrotowi będzie wynosić 75 proc. wartości przyznanej subwencji.
Jednak w przypadku, jeżeli firma w okresie 12 miesięcy od przyznania subwencji zdoła utrzymać zatrudnienie w stosunku do poziomu z 31 grudnia 2019 roku, wówczas zobowiązana będzie do zwrotu jedynie 25 proc. wartości przyznanej subwencji.
Jeżeli zaś w omawianym okresie przedsiębiorstwo dokona redukcji zatrudnienia wobec stanu z 31 grudnia 2019 roku w skali do 50 proc., wówczas zwrotowi podlega od 25 proc. do 75 proc. wartości subwencji.
W przypadku zwolnień w skali powyżej 50 proc. w stosunku do daty wyjściowej, przedsiębiorca będzie zobowiązany do zwrotu w sumie 75 proc. wartości subwencji.
Spełnienie powyższych warunków będzie podlegało weryfikacji na koniec 12 miesiąca kalendarzowego, licząc od pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego po dniu udzielenia subwencji finansowej.
Na jakich zasadach odbywa się zwrot przyznanej subwencji z tarczy finansowej?
Kwotę należną do spłaty oblicza się co do zasady według wzoru:
Spłata należnej wartości odbywać się będzie przez dwa lata począwszy od drugiego roku po jej przyznaniu (począwszy od 13. miesiąca kalendarzowego licząc od pierwszego dnia pełnego miesiąca kalendarzowego po dacie udzielenia subwencji) w 24 równych miesięcznych ratach.
Czytaj także: