Z doniesień medialnych wynika, że Polski Holding Hotelowy chce wykorzystać trudną sytuację hoteli w pandemii, aby przejmować dogodne lokalizacje od tych zagrożonych upadłością. Krótko wyjaśniamy, o co chodzi.
Co to jest Polski Holding Hotelowy?
Polski Holding Hotelowy powstał w 2018 roku, w celu skupienia w jednym miejscu wszystkich obiektów hotelowych należących bezpośrednio do Skarbu Państwa i jego spółek.
Obecnie holding tworzy 28 hoteli, co daje mu drugie miejsce na polskim rynku. PHH jest spółką w 100 proc. z kapitałem państwowym.
O co chodzi z przejmowaniem hoteli przez PHH?
Od pewnego czasu w mediach pojawiają się informacje wskazujące, że Polski Holding Hotelowy wykorzystuje trudną sytuację branży hotelarskiej w czasie pandemii i wykupuje hotele.
Właściciele obiektów hotelowych obawiają się, że Polski Holding Hotelowy będzie przejmował nieruchomości hotelowe za zmniejszoną wartość.
Business Insider podaje, że w lutym 2021 roku Polski Holding Hotelowy oraz Polski Holding Nieruchomości mają sfinalizować zakup spółki Cosmar Polska, właściciela hotelu Regent Warsaw Hotel.
Zdaniem Tadeusza Gołębiewskiego, właściciela sieci hoteli „Gołębiewski”, Polski Holding Hotelowy ma apetyt na przejmowanie podobnych biznesów.
„Wnioskuję tak na podstawie doniesień medialnych oraz dotychczasowych działań spółki. Niektórzy nazywają to próbą ratowania hoteli, które sobie nie radzą. Według mnie jest to tendencja do centralizacji. Jest to niepokojące” – powiedział w rozmowie z money.pl Gołębiewski.
Co na ten temat mówi Polski Holding Hotelowy?
Pod koniec ubiegłego roku PHH wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że jego celem jest konsolidacja obiektów hotelowych spółek Skarbu Państwa i poprawa ich rentowności.
„Nigdy celem PHH nie było skupowanie jakichkolwiek obiektów hotelowych, również prywatnych. Nieprawdziwe są także informacje, jakoby środki na zakup Regent Warsaw Hotel przeznaczył Polski Fundusz Rozwoju. Transakcja ta zostanie sfinansowana ze środków własnych PHH i Polskiego Holdingu Nieruchomości oraz kredytu bankowego” – napisali w oświadczeniu przedstawiciele PHH.
Jak dodali, zakup hotelu Regent nie ma nic wspólnego z informacjami o wykorzystywaniu pandemii do przejmowania obiektów hotelowych.
W jakiej kondycji jest branża hotelarska?
Jak wynika z najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, blisko 90 proc. hoteli odnotowało po wprowadzeniu rządowych obostrzeń średnią frekwencję poniżej 20 proc., z czego 6 na 10 hoteli poniżej 10 proc.
W zeszłym roku pracę w branży straciło prawie 40 proc. zatrudnionych.
By przetrwać do wiosny, branża hotelowa potrzebuje blisko 2,2 miliarda zł pomocy finansowej.